Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1’in Altına Düşecek Mi?

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Hem konut alıcısı hem de üreticisi faizlerin yüzde 1'in altına düşmesini

21 Nisan 2016
Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1’in Altına Düşecek Mi?

Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Hem konut alıcısı hem de üreticisi faizlerin yüzde 1'in altına düşmesini bekliyor...

Merkez Bankası dün faiz kararını açıkladı. Yarım puanlık faiz indirimi haberinin ardından konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş beklentisi güçlenirken, inşaatçıların ve konut alacakların yüzü gülmeye başladı.

Bugünlerde 1,15 ila 1,25 arasında değişen konut kredi faiz oranlarının yakın süreçte yüzde 1'in altına düşmesi bekleniyor. Konuyla ilgili görüşlerini bildiren sektör temsilcileri düşüş kararından memnun. Temsilciler bu düşüşle beraber 2016 yılında geçen yılın konut satış rekorunun kırılacağını tahmin ediyor.

YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, konut kredisi faiz oranlarını 1’in altına düşmesini beklediklerini belirtti. Kurum, "Ancak faizlerin dünden bugüne bir anda inip çıkma ihtimali yok. İnsanları beklentiye sokarsak iş farklı bir boyuta gidebilir. İlerleyen süreçte bu daha da azalabilir veya artabilir. Ama bütün piyasayı da faiz inecek diye bir beklentiye sokarsak bu yanlış bir boyuta gider. Burada hassas olmak lazım" dedi.

BU İNDİRİM İLK ADIM

İnşaat sektöründeki tek eksiğin konut kredi faiz oranlarının yüksek olması olduğunu belirten İNDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Bu indirimi ilk adım olarak görüyoruz. Devamı da gelirse 2015 yılında kırılan rekor kırılır, ancak önemli olan nokta, faizlerdeki sürekli iniş ve çıkışlar zararlı. Bunun sabit olması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

ALIM GÜCÜNDE PROBLEM VAR

Merkez Bankası'ndaki düşüşün konut kredi faiz oranlarına ne zaman ve nasıl yansıyacağını bilmediklerini söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "İnsanların talebi var ama alım gücünde problem var. Ancak aşağı yönlü hareket taksit ödeyebilme imkanı getiriyor. Bu da satışlara olumlu olarak yansıyacaktır" diye konuştu.

YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞMESİ İŞTAHI ARTTIRACAK

2016'da konut satışlarının artarak devam etmesi için faiz oranlarının önemli olduğunu söleyen Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, "Kısa vadede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'lere yaklaşmasını, orta vadede ise yüzde 1'lerin altına inmesini bekliyoruz. Sektöre olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz. Yüksek faiz tüketici tarafındaki maliyeti direkt, üretici tarafındaki maliyetleri dolaylı olarak arttırıyor. Tüketici açısından konut kredilerinde yüzde 1 psikolojik sınırdır. Bu oranın üzerine çıkıldığında banka kredili satışlar düşerken, bu oranların altında kalındığında tüketici maliyetleri düşeceği için borçlanma ve gayrimenkul edinme iştahı artacaktır." dedi.

ALICI BEKLEMEYE GEÇİYOR

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,10'un altına düşmesini beklediklerini belirten Demir inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, "Ancak faizlerin düşme söylentileri alıcıları beklemeye geçiriyor. Bir an önce bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmeli. Yüzde 1'e düşmesi bile oturma amaçlı konut almak isteyenler için bir fırsat olacaktır, az da olsa katkı sağlayacaktır" açıklamalarında bulundu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kadıköy Erenköy Mahallesinin İmar Planı Askıya Çıktı!

Kadıköy Erenköy Mahallesinin İmar Planı Askıya Çıktı!

Kadıköy ilçesine bağlı Erenköy Mahallesi 106 pafta 830 ada 40 parsele İlişkin hazırlanan 1/1000 ölçe

25 Mayıs 2017


İsmail Kahraman:"Yeni Bir TBMM Binasına İhtiyaç Var"

İsmail Kahraman:"Yeni Bir TBMM Binasına İhtiyaç Var"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman yeni bir TBMM binası yapılması gerektiğini söyledi...

25 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat