Konut kredisi faizleri düşecek mi?

Tapu harç oranı ve KDV oranında yapılan düşüşten sonra gözler konut kredisi faizlerine çevrildi. Peki, konut kredisi faizleri düşecek mi? İşte detaylar…

03 November 2018
Konut kredisi faizleri düşecek mi? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018 yılının sonuna kadar tapu harç oranı yüzde 4 yerine yüzde 3, KDV ise yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak alınacak. Yapılan bu düzenleme sonrası konut dünyası temsilcileri satışların rahatlaması adına konut kredisi faiz oranlarında da bir düşüş için beklentiye girdi.

İNDİRİMİN ETKİSİ AZ

Yapılan bu düzenlemeyle ilgili görüşlerini bildiren gayrimenkul sektörü temsilcileri indirimlerin büyük bir etki içinde olmadığı düşüncesinde. Sektör temsilcilerinin asıl beklentileri konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi yönünde.

"HÜKÜMETİMİZİN ACİL OLARAK İLGİLENMESİNİ BEKLİYORUZ"

Son uygulamadan sonra açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, hükümetin acil olarak bu konut kredisi faiz oranları üzerine eğilmesini talep ettiklerini belirterek, "İndirimlerin uzaması önemli bir gelişme, fakat insanların alım gücü değişmediği için satışları doğrudan etkilemiyor. Yeni evlenecek veya ilk defa ev alacak çiftler için belli rakam aralığındaki konutlarda uygun kredi faiz oranları sağlanabilir. Yeni projeler de artan girdi maliyetleri nedeniyle ertelendi" ifadelerini kullandı.

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı ise, "Sektörün asıl beklentisi ticari araçlarda olduğu gibi KDV oranının yüzde 1 olması" dedi.

"BEKLENTİLERİMİZ İNDİRMLERİN KALICI HALİNE GELMESİ"

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer yaptığı açıklamada tapu harcı indirimi ve KDV oranındaki indirimin yıl sonuna kadar uzatılmasının büyük bir avantaj olduğunu belirterek, "Yüzde 18 ciddi bir maddi yük yaratıyordu, yüzde 8’e indirim bir nebze fayda sağlayacaktır. Asıl beklentimiz bu indirimlerin kalıcı hale getirilmesi" ifadelerini kullandı.

BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz ise, "Banka faizleri indirilirse sektör rahat bir nefes alacak ve yeni projeler de yaşama geçecek" dedi.

Sektör temsilcilerinde, konut satışlarını arttırmak için beklenti konut kredisi faiz oranlarında düşüşe gidilmesi yönündeyken yüksek faiz oranlarında ne zaman düşüş sağlanacağı konusunda bilinmezlik devam ediyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum