Konut Kredisi Faizleri Yüzde 1’in Altına İndi

Ve sonunda beklenen oldu... Konut kredisi faizleri yüzde 0. 94'e düşerek yüzde 1'in altına indi.

27 Haziran 2014
Konut Kredisi Faizleri Yüzde 1’in Altına İndi

Ve sonunda beklenen oldu... Konut kredisi faizleri yüzde 0,94'e düşerek yüzde 1'in altına indi.

Henüz hafta başında Merkez Bankası'nın yaptığı müdahalenin kredi faizlerini ve dolaylı yoldan konut kredisi faizlerini etkileyeceğini, çok olmasa da düşüş yaşanabileceğini yazmıştık. İşte emlak piyasasının beklediği ve konut satışlarının düştüğü şu günlerde sektörü biraz olsun rahatlatacak bir gelişme yaşandı. Yüzde 1’in altında kredi veren bankalardan Türkiye Ekonomi Bankası TEB başlattığı kampanyada 120 aya kadar konut kredilerinde faizi yüzde 0,94’e düşürdü.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞÜŞE GEÇECEK HABERİ

 

Denizbank da kredi faizlerini yüzde  yüzde 1,01’den yüzde 0,97’ye düştü. 300 ay vadeye kadar konut kredisi kullanma fırsatı sunan bankanın 180 ay vadeli oranı yüzde 1,03’ten yüzde 1’e, 300 ay vadeli oranı ise yüzde 1,04’den yüzde 1 ‘e düştü.

Bankanın faiz oranlarının 2014 yılı içindeki seyri ise şu şekilde devam etmişti. 120 ay vadeli oranlar önce Şubat ayında  yüzde 1,4’e inmiş, ardından yeniden yükselme eğilimine girerek, Mart ortalarında yüzde 1,19’ a kadar çıkmıştı.

YÜZDE 11'DEN YÜZDE 8,6'YA GERİLEDİ

Merkez Bankası son 2 toplantısında faizi haftalık repo faizini 0,75 baz puan indirdi. Böylelikle son 2 toplantıda faiz 1,25 puan düşürüldü.10 yıllık tahvil faizi de ilk çeyrekte yüzde 11’den yüzde 8,6’ya geriledi. Faizlerdeki bu düşüş bankların sattıkları kredi faizlerini de düşürmelerine olanak sağladı.

NEDENİ KONUT SEKTÖRÜNDEKİ YAVAŞLAMA MI?

TÜİK verilerine göre konut satışları Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 12,5 düşerken, banka kredisiyle ipotekli satışlarda ise düşüş yüzde 34 olmuştu. Merkez Bankası'na hükümet ve iş çevrelerinden yapılan "faiz indir" çağrısının bir nedenin de konut sektöründe yavaşlamanın önüne geçmek olduğu biliniyordu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.