Konut kredisi yapılandırması bekleyenlere kötü haber

Bankalar Birliği, faiz indiriminden sonra gündeme gelen yapılandırmaya dair açıklama yaptı.

30 June 2020
Konut kredisi yapılandırması bekleyenlere kötü haber 1 Haziran itibarıyla kamu bankalarının konut kredilerinde tarihin en düşük faiz oranını sunmaya başlamasından sonra daha önce konut kredisi kullanmış vatandaşların konut kredisi yapılandırma talebi doğdu. Bu talep bugüne kadar bankalardan yanıt alamazken Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) konuya dair önemli açıklama geldi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, bankalardan yapılandırma talebinin yasal olarak mümkün olmadığının altı çizilerek, "Kullandırılmış ve geri ödemesi devam eden tüm tüketici kredileri ile ilgili olarak müşteri talebi gereğince bankalarımız için yapılandırma yapılması zorunluluğundan söz edilmesi hukuken mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.

"TARAFLARIN RIZASI DIŞINDA FAİZ DEĞİŞTİRİLEMEZ"

Yapılan açıklamada konut kredisi yapılandırmasının hukuken zorunlu olmadığı belirtilirken, "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un, Konut Finansmanını düzenleyen bölümünün 36/2. Fıkrasında; 'Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilir. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen oran tarafların rızası dışında değiştirilemez' denilmek suretiyle konu net bir şekilde düzenlenmiştir" ifadelerini kullanıldı.

TBB tarafından yapılan açıklamada bankaların yasal dayanaklara sahip olmasına rağmen yapılandırma konusunda haksız yere husumete maruz bırakıldığı belirtilirken, "Bankalar tarafından, yasal olarak mümkün olmasına ve yapılması gerekmesine rağmen; yasal mevzuata aykırı bir şekilde işlem yapılıyormuş algısı yaratacak şekilde asılsız iddialardan ibaret, yanlı ve yanlış sunulan söz konusu haber, kamuoyunu bilgilendirmekten ziyade, bankaları haksız yere kamuoyu nezdinde husumete maruz bırakmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Konut kredisi yapılandırması bekleyen binlerce vatandaş, özellikle sosyal medya üzerinden bu taleplerini dile getiriyor. Buna karşın bankalardan bugüne kadar herhangi bir olumlu adım atılmadı. TBB'nin açıklamasından sonra yapılandırmanın yalnızca onay veren bankalar tarafından yapılacağı anlaşılıyor. İlerleyen süreçte, geçmişte örnekleri görüldüğü gibi yapılandırmaya izin verecek bankanın olup olmayacağı ise merak ediliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bank ihtiyaç, araç, konut kredisi faizleri nasıl?

29 January 2022


Konut sitelerinde aidatlar kiralarla yarışıyor!

Konut sitelerinde aidatlar kiralarla yarışıyor!

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi. Kira fiyatlarına yaklaşan aidatlar,

12 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum