Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu Mağduriyetine Dikkat

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, banka kredisi ile konut alacakları uyardı. Yeni Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne dikkat çeken Erilkun boşuna

15 Şubat 2016
Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu Mağduriyetine Dikkat

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, banka kredisi ile konut alacakları uyardı. Yeni Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne dikkat çeken Erilkun sigorta zorunluluğunun kaltığını hatırlatarak boşuna para ödemeyin dedi…

28 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği, Mortgage kredisi kullanan vatandaşlara yeni hak ve büyük avantajlar sağlıyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Aralık 2015 tarihinden bu yana tüketicilerin yeni haklarla büyük avantajlara sahip olduklarını belirterek, büyük çoğunluğunun bunları bilmeden eski uygulamaları kabul ettiğini, bu nedenle haklarını kullanmadıklarını ve mağdur olduklarına dikkat çekti.

Yeni yönetmeliğe göre tüketici talep etmediği sürece deprem sigortası haricinde hiçbir sigortayı yaptırma zorunluluğu olmadığının altını çizen Erilkun, “Bu döneme kadar bankalar, tüketiciye kullandırdıkları kredilerde kendi sigorta firmalarından ya da anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve Deprem Sigortası poliçeleri kestiriyordu. Yürürlüğe giren Konut Finansmanı Yönetmeliği’nin 10. Maddesine göre artık tüketiciler kendileri talep etmedikleri sürece kredi kullanırken Deprem Sigortası haricinde hiçbir sigorta yaptırarak buna bir masraf ödemek durumunda değil. Ayrıca Deprem Sigortasını kredi kullandıkları bankanın yönlendirdiği kuruluştan değil istedikleri sigorta firmasından yaptırabilir” dedi.

Çoğu zaman kesilen poliçelerdeki teminat tutarının kredi meblağının üzerinde olduğunu ve bunun da tüketiciye ek külfet getirdiğini vurgulayan Erilkun, “Yeni yönetmelikle bunun da önüne geçildi. Kesilen poliçelerdeki teminat tutarı kullandırılan kredi tutarını aşması kanunen yasak artık” diye konuşut.

Kredi borcunu vadesinden önce kapatmak isteyenlere uygulanan cezai şartta da indirim yapıldığını hatırlatan Erilkun,” Yönetmeliğin 11. Maddesine göre vadesi 36 ayı geçmeyen kredi kullanımlarında cezai oran yüzde 1’i, 36 ayı aşan kredilerde yüzde 2’yi geçemez. Erken ödemedeki bu cezai tutar tüketiciye yapılacak toptan indirim oranını aşamaz” ifadesinde bulundu.

Değişken faizli kredilerde erken ödeme durumunda cezai ödeme yapılmasının da söz konusu olmadığına dikkat çeken Erilkun, böyle durumunda yönetmeliğin kendilerine sağladığı hakları bilmemeleri nedeniyle toplu ödemelerde bir de cezai ödemede bulunuyor. Bu mümkün değil” şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Mimarin Ovacık Bağ Evleri konseptiyle göz dolduruyor

Mimarin Ovacık Bağ Evleri konseptiyle göz dolduruyor

Suv Yapı tarafından İzmir Çeşme'de inşa edilen Mimarin Ovacık Bağ Evleri Projesi'nde çalışmalar deva

20 Temmuz 2017


Metro House Esenyurt'ta hayat başlıyor

Metro House Esenyurt'ta hayat başlıyor

Candaroğlu İnşaat imzası ile İstanbul Avrupa yakası Esenyurt'ta inşa edilen projede sona gelindi.

20 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat