Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Son yıllarda konut kredisindeki uygun faiz oranlarının görülmesiyle, ''Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı?'' sorusu akıllarda yer edinmeye başladı.

02 Temmuz 2017
Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı? Son yıllarda konut kredisindeki uygun faiz oranlarının görülmesiyle, ''Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı?'' sorusu akıllarda yer edinmeye başladı.

Konut satın alınmaya karar verildikten sonra birçok insanın kafasını karıştıran bir soru olarak karşımıza, 'Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı?' karşılaştırması gelir. Günümüz şartlarında bu karşılaştırmayı değerlendiren Remax İkon Gayrimenkul Danışmanı Serdar Kın, kafa karışıklığını giderecek cevaplar sundu.

KONUT KREDİSİ İLE SATIN ALMANIN AVANTAJI

Konut kredisi kullanarak konut satın almanın mantıklı bir hareket olacağını belirten Serdar Kın, konut kredisinin son yıllarda düşük faiz oranları ve uzun vadelerle avantajlı bir konuma geçtiğini söyledi. Serdar Kın, kimi zaman nakit parası olan alıcıların bile konut kredisiyle gayrimenkul aldığını belirterek konut kredisinin avantajlarından yararlanma tavsiyesinde bulundu.

KONUT KREDİSİYLE EV ALMAK MI KİRADA OTURMAK MI?

Birçok insanın kafasını karıştıran bu soruyu da yanıtlayan Remax İkon Gayrimenkul Danışmanı Serdar Kın, kesinlikle konut kredisiyle ev almanın avantajlı durumda olduğunu belirtti. Konut kredisiyle alınan konutta kira öder gibi kredi ödendiğini hatırlatan Serdar Kın, böylelikle kredinin bitmesiyle konut sahibi olunacağının altını çizdi. Kirada oturmanın sadece üst kullanım hakkını size getirdiğini belirten Serdar Kın, günümüz kredi oranlarıyla kesinlikle konut kredisiyle ev almanın mantıklı olduğunu yineledi.

KONUTLAR NE KADAR SÜREDE KENDİNİ AMORTİ EDER?

Alıcıların kafasını kurcalayan bir başka mesele de konut kredisiyle alınan evin ne kadar sürede kendini amorti edecek olmasıdır. Bu soruyu da yanıtlayan Serdar Kın, konutların farklı bölgelerde farklı sürelerle kendisini amorti edeceğini söyledi. Mülkün değeri ile kira gelirini oranlayarak amorti süresinin belirleneceğini söyleyen Serdar Kın, '' Yeni yapılaşan bölgelerde arz fazladır, fiyatlar daha düşüktür. Kira getirisine göre mülkün değeri ile kira getirisini oranlayarak ne kadar sürede amorti edeceğini bulabiliriz. Daha lüks ve oturmuş semtlerde satışa çıkan daha az daire vardır ama getiri olarak da satış fiyatı olarak da daha yüksektir. Bu tip semtlerde amorti süresi daha uzundur. Yeni yapılaşan yerlerde konutun kendini amorti etme süresi daha kısadır.'' şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

İş yeri ve konutlarından kira geliri elde eden vatandaşlar, “Kira Geliri Vergisi” ikinci taksitini 3

17 Temmuz 2017


Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

2018 yılının Emlak Vergisi Rayiç değerleri tüm iller için yeniden belirlendi.

14 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat