Konut satın alacaklara önemli 'tapu' uyarısı

Konutta tarihi fırsatı değerlendirip yatırım yapmak isteyenlere Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nden uyarı geldi.

30 June 2020
Konut satın alacaklara önemli 'tapu' uyarısı Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinden sonra konut satışları canlanmış, bununla birlikte tapu müdürlüklerinde yoğunluk görülmeye başlandı. Bu gelişmeden sonra bazı emlakçıların yatırımcılara erken randevu vaadinde bulunduğu öğrenildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, tapu müdürlüklerinde yaşanan yoğunluktan sonra hem internet hem de telefon üzerinden başvuran yatırımcılara 20 ile 30 gün sonraya randevu veriliyor. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen bazı emlakçıların erken randevu alacağı vaadiyle E-devlet şifresi ve 600 lira karşılığında erken randevu vaat ettiği öğrenildi.

Bu duruma karşı uyarıda bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, "Emlakçıya, takipçiye e-devlet şifrenizi verip, boşuna da paranızı kaptırmayın. Biz kimseye randevu ayrıcalığı tanımıyoruz. Web tapu uygulamamızı kullanan tüm vatandaşlarımız tapu işlemlerini aynı gün tamamlayabiliyor. İstisnai durumlarda ertesi güne kalıyor" şeklinde konuştu.

KİMSEYE AYRICALIK YAPILMIYOR

Haziran ayında konut satışlarında yaşanan hareketlenmeden sonra günlük işlem sayısının 80 bin seviyesine ulaştığından bahseden Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, "Vatandaş web tapuyu kullanmayıp iş takipçilerine, emlakçılara iş yaptırmaya kalkışıyor. Bunun için e-devlet şifresini ve parasını veriyor. 500-600 lira ya da ne tuttururlarsa. Oysa buna hiç gerek yok çünkü onlar da web tapuyu kullanıyor. Kişiden e-devlet şifresini aldıkları için tüm işlemi oradan yapmayı biliyorlar. Sonra da biz erken randevu aldık, diyorlar. Tapuda kimseye ayrıcalıklı randevu yok, herkes sistem üzerinden otomatik ilerliyor. Kişi inisiyatifini tümden kaldırdığımız için vatandaşlarımız kullanımı çok basit ve kolay olan web tapuya girerek işlemlerini kendileri yapabilirler. Aracılara para kaptırmalarına gerek yok" ifadelerini kullandı.

YATIRIMCI SADECE İMZAYA GİDİYOR

Pandemi döneminde önemi bir kez daha ortaya çıkan Web-Tapu sisteminin detaylarını da aktaran Zeki Adlı, "E-devlet üzerinden çalışan sistem kurduk. E- devlet şifresi, alıcı satıcının TC kimlik numarası, telefon numaraları, işlem yapılacak tapu müdürlüğünün ismi giriliyor. Harç miktarını hesaplayıp kişilere gönderiyoruz. Onlar ücretlerini yatırdıktan sonra bir mesaj gönderiyoruz: Şu saatte tapuda olun, diye. Web tapu ile işlem yapanları aynı gün ıslak imzalarını atmaları için tapuya çağırıyoruz" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum