• Emlak Haberleri
  • Konut satışında doğru değerleme büyük önem taşıyor!

Konut satışında doğru değerleme büyük önem taşıyor!

Konut sektöründe değerleme sistemi tartışmaları sürüyor.

16 November 2021
Konut satışında doğru değerleme büyük önem taşıyor! Eylül ayında Bakanlık tarafından yabancılara yapılan hileli satışları engellemek adına değerleme sisteminde kapsamlı bir değişikliğe gidilmişti. Bu değişiklik ile otomatik eksper ataması getirildi. Bu duruma müteahhitlerden gelen şikayetler sonrasında yeni bir revize yapıldı.

Konutta değerleme sistemi üzerine açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Taşınmaz Değerleme Bilgi Sistemi ve Web Tapu entegrasyonu kapsamında değerleme raporlarının yetkili kuruluşlarca hazırlanması, onaylanması ve tapu müdürlüğüne gönderilmesi süreçleri elektronik ortama aktarılmıştı. Hatta uygulamalar çerçevesinde bazı algoritma ve atama standartları getirilmiş ve düzenlemeler yapılmıştı. Değerleme firma seçimlerinde otomatik atama sisteminde geri adım atıldı ve değerlemeci seçmek istiyorum menüsü ile değerleme firması seçimine müsaade edildi" ifadelerini kullandı.

"SEKTÖRÜ İÇİN ACI SONUÇLAR DOĞURACAKTIR"

Konutta doğru değerlendirme yapılmamasının sektöre olan güveni zedeleyeceğine dikkat çeken Özelmacıklı, "Ruhsat almadan satışa başlanan inşaatlardan, iskan almadan teslimleri yapanlara kadar birçok aksayan sürecimiz var. Değerleme sisteminde atama yerine seçim yapılması hatta değerlerin belli bir oranda yüksek yazılmasına göz yumulması maalesef sektörümüz için acı sonuçlar doğuracaktır" diye konuştu.

Türkiye'de gayrimenkul sektörünün birlik statüsünde bir araya getirilmesine ihtiyaç olduğu düşüncesini paylaşan Özelmacıklı, "Birçok ülkede, 'Real Estate Regulatory Authority' adı ile sektörü düzenleyen tek bir kurum varken, bizde birçok bakanlık üzerinden düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. Hem yerli hem de yabancılar için doğru düzenlemeler ile gayrimenkul sektöründe olan güveni artırmamız gerekiyor. Eurostat verilerine göre gayrimenkul metrekare değeri en düşük ülkelerden biriyiz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum