Konut satışında tek oranlı KDV önerisi

Konut sektöründe satışların canlanması adına yeni teşvikler bekleniyor.

25 June 2021
Konut satışında tek oranlı KDV önerisi 2021 yılına yüksek konut kredisi faizleri ve koronavirüs pandemisinin olumsuz etkileriyle giren konut sektörü, yeniden satışlarda canlılığı yakalama adına devletten yeni teşvikler bekleniyor. Geçen yılın Haziran ayında devlet destekli tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyası yapılmıştı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) yaptığı çağrıda, konut sektöründe tek oranlı katma değer vergisi (KDV) uygulanabileceğini belirtti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "KDV'de yeni düzenlemeye lokomotif sektörlerimizden konut sektöründen başlanabilir, tek oranlı ve yüzde 8 olarak uygulanabilir" diye konuştu.

"TEK ORANLI VE YÜZDE 8 UYGULANABİLİR"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs salgını etkisi altında geçen 1,5 yılın ardından kademeli normalleşme ve aşılama çalışmalarının yaygınlaşmasıyla hareketlenen ticarette çarkların daha işlevsel dönmesine yönelik görüşlerini dile getirdi.

Türkiye'nin üretim ve ticaret potansiyelinin doğru vergilendirme politikalarıyla daha güçlü bir şekilde açığa çıkacağını belirten Baran, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile yaptıkları görüşmelerde 'tek oranlı KDV' önerisinde bulunduklarının altını çizerek, "KDV oranının yüksekliği kayıt dışı işlemleri özendirmekte ve yaygınlaştırmaktadır. Bu durum enflasyonist etkisinin yanı sıra gelir üzerinden alınan vergilerde de aşınmaya sebep olmaktadır. KDV'nin tek oranlı uygulanması vergi gelirlerini de artıracaktır. KDV'de yeni düzenlemeye lokomotif sektörlerimizden konut sektöründen başlanabilir, tek oranlı ve yüzde 8 olarak uygulanabilir" ifadelerini kullandı.

Konut sektöründe tek oranlı KDV uygulaması ile vatandaşların alım gücünün artacağına dikkat çeken Baran, aynı zamanda konut sektörünün tekstil, züccaciye, seramik, beton, çimento, boya gibi diğer alanları da hareketlendireceğini de kaydetti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum