Konut Satışında Yeni Sistem Yeni Vergiler!

11 Kasım 2014
PAYLAŞ
Konut Satışında Yeni Sistem Yeni Vergiler!

Gayrimenkule rant vergisi’ olarak tabir edilen gayrimenkul satışından oluşacak vergide, mülkün elde tutulma süresini gözeten bir sistem oluşturulacak.

Ekonomi yönetimin çalışmalarına başladığı gayrimenkule rant vergisinde detaylar belli olmaya başladı. Hükümetin 2015 Yatırım Programı'na göre, taşınmaz alımı için kullandırılan kredilere ilişkin vergi istisnaları, sosyal ve ekonomik amaçlar dikkate alınarak gözden geçirilecek.

ETKİN BİR MEKANİZMA

Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulama yeniden ele alınacak. Bu kapsamda gayrimenkullerin elden çıkarılmasıyla oluşan değer artış kazançlarının vergilendirilmesinde, gayrimenkullerin elde tutulma süresini gözeten daha etkin bir mekanizma oluşturulacak.

KREDİLER TARANACAK

Ayrıca gayrimenkulün satın alınmasında kullanılan krediler de gözden geçirilecek. Buna göre, taşınmaz alımlarının finansmanında kullandırılan kredilere ilişkin vergi istisnaları sosyal ve ekonomik amaçlar dikkate alınarak gözden geçirilecek.Bu çerçevede, taşınmaz yatırımlarındaki artışın kontrol edilebilmesi amacıyla gayrimenkul kredilerine yönelik mevcut vergi avantajları konut sahipliği sayısı ve kredi miktarı gibi kriterlere göre yeniden belirlenecek.


"Konut Satışında Yeni Sistem Yeni Vergiler!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap