• Emlak Haberleri
  • Konut satışının artması için için faizler düşmeli!

Konut satışının artması için için faizler düşmeli!

Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’a konuşan GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, konut satışlarının canlanması için, faizlerin düşmesi gerektiğini söyledi.

05 August 2018
Konut satışının artması için için faizler düşmeli! Türkiye’nin önde gelen konut üreticilerinden Sinpaş Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yürüten Avni Çelik, Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munay ile yaptığı söyleşide önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda GYODER’in Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olan Çelik, konut satışlarının faiz oranlarıyla doğrudan alakalı olduğunu belirterek, konut satışının hareketlenmesi adına, konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi gerektiğini söyledi.

Yüksek enflasyon ile birlikte mevduat faizlerinin de arttığını ifade eden Çelik, bankaları faiz indirmeye zorlamanın pek doğru olmayacağını ve bu şekildeki bir zorlamanın uygulamaya yansımayacağının altını çizdi.

Konut kredisi faizleri konusunda devletten bir ‘altın vuruş’ beklediğini belirten Çelik, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konut kredisinde yıllık yüzde 8’lik bir payı üstlenebileceğini ve böylece faizlerin, konut alınabilir bir noktaya çekilmiş olacağını söyledi. Böyle bir uygulama sayesinde konut satışlarının canlanacağını belirten Çelik, faiz desteğinin yalnızca ilk defa ev alacakları ve 5 yıllık bir dönemi kapsaması gerektiğini ifade etti.

Avni Çelik, konut sektörünün canlanmasının her açıdan faydalı olacağını belirterek, başta KDV, gelir ve kurumlar vergisi tahsilatı olmak üzere pek çok sektörde olumlu gelişmelerin yaşanacağını kaydetti.

Daha önce konut sektörü adına KDV muafiyeti, tapu harcı indirimi gibi pek çok önemli destek adımının atıldığını hatırlatan Çelik, devlet tarafından atılacak böylesi bir destek adımının, Türkiye ekonomisi adına çok faydalı olacağını ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum