Konut satışları Haziran'da geriledi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında yüzde 8.1 azaldı.

24 Temmuz 2017
Konut satışları Haziran'da geriledi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.1 gerileyerek 97 bin 579 adet olarak görüldü. İpotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.2 azalma kaydederek 35 bin 210 adet olarak gerçekleşti. Buna karşın yabancıya konut satışlarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24.8 artış yakalandı. Türkiye genelinde 2017 yılının Haziran ayında yabancıya bin 926 konut satışı gerçekleşti.

Haziran ayındaki konut satışlarında görülen düşüşü ve yabancıya konut satışında elde edilen rakamları sektör temsilcilerinden Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk ve ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay değerlendirdi.


''KONUT SATIŞLARI TÜM SENEYE GÖRE DEĞERLENDİRİLMELİ''

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendirirken konut satış verilerinin bütün seneye göre değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Yabancı yatırımcılara konut satışlarının hız kesmeden devam ettiğinin altını çizen Babacan, konut satışlarının desteklenmesi adına devletin bir dizi önlemler aldığını belirtti. Devletin bu tutumu karşısında sektör temsilcilerinin de her türlü fedakarlığı yaptığını ifade eden Babacan, ''Bizler de özel sektör temsilcileri olarak ekonomi ve sektörümüz için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor, fedakarlıklar göstererek sektörün canlılığını koruması için ne gerekiyorsa yapıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Yaz ayına gelene değin konut satış rakamlarında her ay düzenli bir yükseliş gerçekleştiğini hatırlatan Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, yıl içerisinde sezon itibariyle bu düşüşlerin yaşanmasının normal olduğunu ifade etti. Genel olarak konut satışlarının değerlendirilmesinin tüm seneye göre yapılması gerektiğini savunan Babacan, hem yatırım hem de oturum amaçlı konut sahibi olmak isteyenlerin de Temmuz ve Ağustos aylarını kaçırmamaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.


''KONUT SATIŞLARINDA YAŞANAN DÜŞÜŞ MEVSİMSEL''

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Haziran ayı konut satış rakamlarının değerlendirmesinde yaşanan düşüşü dönemsel nedenlere bağladı. İkinci el pazarında yaşanan dönemsel bir azalmanın genel olarak Haziran ayı konut satış verilerine büyük etkide bulunduğunun altını çizen Atalay, sıfır konut projelerine odaklanıldığı zaman düşüşün yüzde 3 seviyelerine gerileyeceğini söyledi. Haziran ayı özelinde ramazan ayının etkisi, bastıran sıcaklar, okulların kapanmasıyla tatil mevsiminin başlaması ve yazlık yerlerdeki inşaat yasağının başlaması gibi nedenlerden ötürü konut satışlarının etkilendiğini ifade eden Atalay, bu olumsuzlukların yalnızca konut sektörünü değil bütün sektörleri etkilediği düşüncesini savundu.

Yaz aylarını, gayrimenkul sektöründe genellikle yazlık ev talebinde görülen artış zamanları olarak tanımlayan Özhan Atalay, konut taleplerinde ise yaşanacak artışların en çok Kasım, Aralık, Ocak dönemlerinde olduğunu belirtti. ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay şunları kaydetti: ''Örneğin geneldeki düşmeye karşılık ağırlıklı tatil yörelerinin ve yazlık evlerin olduğu Muğla ilimizde yaklaşık aylık satış ortalaması 800 adet iken temmuz ayında 1.230 adet satış gerçekleşmiş durumda. Şehirler özelinde verileri incelersek en yoğun talep azalmasının ise Amasya, Artvin, Burdur, Hakkari, Isparta, Kilis ve Şırnak'ta olduğu görülüyor.''

Konut sektöründe asıl hareketlenmenin Ağustos ayının sonuna doğru olabileceğini belirten Atalay, Temmuz ayının ise Haziran ayına göre daha hareketli geçtiğini sözlerine ekledi.


''DÖNEMSEL OLARAK YAŞANAN DURGUNLUKLAR NORMAL''

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk, TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı konut satış rakamlarında görülen düşüşü yaz ayı rehavetine bağladı. Her sektörde olduğu gibi konut sektöründe de dönemsel durgunlukların yaşanabileceğini ifade eden Öztürk, okulların kapanmasıyla birlikte birçok vatandaşın büyük şehirlerden yazlık bölgelere kaydığını, bu durumun da konut satışlarını etkilediğini belirtti. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörünün 2017 yılı konut satış rakamlarına bakıldığında büyümenin görüldüğünü söyleyen Öztürk, ''Sektör bir iki aylık bir düşüşe göre değerlendirilmemeli genel olarak tüm yıla bakılmalı. Konut satışlarının ve yatırımların artması için sektör hükümetimiz tarafından destekleniyor. Gayrimenkul sektörünün ekonomiyi böyle desteklediğini görmek de bizim için umut verici. Sektör 2017 yılının ilk altı ayında büyümesini sürdürdü yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Gayrimenkul en çok kazandıran yatırım araçlarından biri bu dönemi yatırımcılar fırsata çevirebilir.'' şeklinde konuştu.


''SEKTÖRE OLAN GÜVENİMİZ TAM''

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, Haziran ayında konut satışlarında yaşanan düşüşe rağmen sektöre olan güvenlerinin tam olduğunu belirtti. Yaz aylarının inşaat sektörü için durgun geçtiğini belirten Yamaç, konut satışlarında bu gibi dönemsel düşüşlerin normal olduğu düşüncesinde. Eylül veya Ekim ayı gibi okulların da açılmasıyla beraber konut sektöründe talebin ve satışların artacağını ifade eden Yamaç, ''Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün hükümetimiz tarafından desteklenmeye devam etmesiyle sektör canlılığını korumaya devam edecektir.'' dedi.

İnşaat sektöründe yatırımlara ara vermeden devam ettiklerini belirten Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, sektöre olan güvenlerini yineledi. İnşaat sektörünü en güvenli liman olarak tanımlayan Yamaç, devlet teşviki ile yapılan faiz indirimleri, hayata geçirilen yeni projeler ve tapu harçları ile damga vergisindeki indirimlerle sektörün ivme kazandığını söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Mahall Bomonti İstanbul’dan sonra ilk defa İzmir’de hayat bulacak

Mahall Bomonti İstanbul’dan sonra ilk defa İzmir’de hayat bulacak

Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Türkerler Holding, İzmir’in en büyük gayrimenkul yatırımı Mah

14 Temmuz 2018


İstanbul’un en ucuz konutları Esenyurt’ta

İstanbul’un en ucuz konutları Esenyurt’ta

TUVİMER’in yayınladığı araştırmaya göre, İstanbul’un en ucuz konutları Esenyurt’ta bulunuyor. Bölged

13 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum