Konut Satışları Ne Durumda?

15 Mart 2016
PAYLAŞ
Konut Satışları Ne Durumda?

2016 yılının Ocak ayında konut satışlarında yaklaşık yüzde 2 daralma yaşandı. Daralmanın Şubat ayında da devam etmesi bekleniyor...

EVA Gayrimenkul Değerleme Periskop Analiz'in 2016 Şubat ayı raporu açıklandı. Analize göre bu yıl Ocak ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre İstanbul'da yüzde 6, Ankara yüzde 6 ve İzmir'de yüzde 4 azaldı. Türkiye geneli sonuçlara baktığımızda yüzde 1,87, ipotekli konut satışlarında ise yüzde 25 düşüş gözüküyor.

KONUT SATIŞLARINDA YÜZDE 2 DARALMA

2016 yılı Ocak ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 daralma gösteren konut satışları son iki yılın aynı döneminde ise yüzde 4 daraldı. Konut satışlarındaki azalmalara dikkat çeken EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 Şubat verileri itibariyle konut satışlarının biraz daha azalması ya da aynı seviyelerde seyretmesini beklediğini belirtti.

KONUT KREDİSİ MALİYETLERİ YÜZDE 1,14 İLE 1,29 ARASINDA

Konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında Şubat ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,14 ila yüzde 1,29 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 533 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 310 TL civarında seyrettiği belirlendi.

Takipteki kredilere bakıldığında konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece %0,48 düzeyinde olduğu belirtiliyor. Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümemesi Türkiye için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.


"Konut Satışları Ne Durumda?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap