Konut Satışlarına KDV Dopingi

150 metrekareden büyük dairelerin KDV oranlarının yüzde 8'e düşürüldüğü uygulama ile konut satışlarında ciddi artış yaşanması bekleniyor...

21 Eylül 2016
Konut Satışlarına KDV Dopingi 150 metrekareden büyük dairelerin KDV oranlarının yüzde 8'e düşürüldüğü uygulama ile konut satışlarında ciddi artış yaşanması bekleniyor...

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonomiyi ve konut sektörünü canlandırmak adına yapılan kampanyalar sonuçlarını gösteriyor. Emlak Konut’un yıl sonuna kadar devam edecek olan yüzde 0,7 faiz ve 10 yıl vadeli kampanyasından sonra KDV’ye gelen yeni düzenleme de sektöre nefes aldıracak.

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren kararla brüt 150 metrekareyi aşan konutlarda KDV oranı yüzde 18’nde yüzde 8’e düşülmüştü. Bu düzenleme ile birlikte konut satışlarının ivme kazanması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Artı Deneyim Kurucu Ortaklarından Ufuk Kayador, “Uygulama sonrası büyük metrekareli dairelerin satış ivmesinde bir hareketlilik gözlemledik. Ülke gündeminde yaşanan olumsuzlukların da birer birer ortadan kalkması ile gayrimenkul sektörü yola kaldığı yerden devam edebilecek” dedi.

Küçük Konutlar İçinde Argümanlar Geliştirilmeli
Banka faizlerinin ve KDV oranının düşürülmesinin büyük konutlarda satış hızını artıracağını belirten Kayador “150 metrekarenin altındaki konutların satışı için de cazibe oluşturacak argümanların geliştirilmesi, ülkemiz açısından çok faydalı olacaktır” dedi.

Artı Deneyim Kurucu Ortaklarından Sevgi Güngör Uyanık ise, KDV uygulamasına ek olarak beklenen diğer konulardaki teşviklerin de devreye alınmasıyla gayrimenkul sektörünün geçmiş yıllarda yaşadığı parlak günlere geri dönmesinin mümkün olacağını söyledi.

Konut Alıcısı Tasarruf Edecek
Uygulama ile birlikte konut alıcılarının konut bedeli dışında ödeyecekleri ek masrafların azaldığını belirten Uyanık, “Vatandaş konutunu alırken ciddi anlamda tasarruf edecek. Böylelikle de, konut alıcısının konutunu ödemesinde biraz daha rahatlık sağlayacak” şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat