Konut satışlarında artış trendi devam ediyor

Sektör temsilcileri, Ağustos ayında yakalanan konut satışlarından memnun.

15 September 2020
Konut satışlarında artış trendi devam ediyor Bugün açıklanan Ağustos 2020 döneminin Türkiye geneli konut satış rakamlarına göre, konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 adet oldu.

Haziran ayı başında sunulan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyası, Ağustos ayı başında sona ermişti. Bu durum sektörde endişe uyandırsa da gelen konut satış rakamları olumlu karşılandı. Bu dönemde ayrıca ipotekli konut satışları da artış gösterdi.

"TOPLUMUN HER KESİMİNDEN TALEP GELİYOR"

Ağustos 2020 dönemi konut satış rakamlarını değerlendiren Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, Haziran ayında başlayan rekor artışın Temmuz ve Ağustos rakamlarıyla değerlendirildiğinde sektörde satış trendinin kemikleştiğini belirterek, "Toplumun her kesiminden gelen bir taleple karşı karşıyayız. Bu talebi kredili satışlardaki artışta çok net görüyoruz. Ağustos ayında yüzde 122.6 oranında artan kredili satışlar, yatırımcı iştahının hız kesmeden sürdüğünün kanıtı niteliğinde. Yine ağustos ayında uçuşların başlaması ve turizm sezonunun açılmasıyla yabancı yatırımcı taleplerinde yaşanan hareketlilik de TÜİK rakamlarına yansıdı. Pandemi döneminde eksiye düşen satışlarda artıya dönüş başladı. Türk gayrimenkul sektörünü markajına alan, ancak pandeminin yarattığı imkânsızlıklar nedeniyle beklemede kalan yabancı yatırımcı, gayrimenkul turuna çıktı. Ağustos ayında yabancı yatırımcı satışlarına yansıyan yüzde 8’lik artışı henüz başlangıç olarak görüyoruz. Yatırımcılar yatırım planlarını içerisinde bulunduğumuz dönemde olgunlaştırıyor. Önümüzdeki dönemde bu oranların çok üstünde rakamları göreceğiz" şeklinde konuştu.

Mevcut projelerde satışların çok hızlı ilerlediğini belirten Akkuş, "Dolayısıyla sektörümüzün yeni konut ihtiyacı planlanandan çok daha önce oluşacak. Pandemi nedeniyle ötelenen projelerin çok daha erken yatırımcıyla buluşacağını söyleyebiliriz. İnşaat firmaları mevcut projelerin satışlarına devam ederken öte yandan yeni proje geliştirme ve arazi arayışı içerisindeler. Pandemi sektörümüze çok büyük bir değişim yarattı. Konutta aranan unsurlar değişiklik gösterdi. 2021 yılında bu değişime cevap verebilen projelerin kazançlı çıktığı bir dönem olacak" ifadelerini kullandı.

"YABANCILARA SATIŞTA ARTIŞ DEVAM EDECEK"

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, destek paketinin yürürlüğe girdiği günden bu yana 3 ayda kredili satışlardaki yükselişin dinamizmini koruduğunu belirterek, "Ağustos ayında kredili satışlardaki artış yüzde 122.6 seviyesine ulaştı. Pandeminin etkisini en son hisseden sektörümüz, 2 aylık gerilemenin ardından ekonominin yıldızı oldu. Yükselen altın ve döviz fiyatları karşısında, gücünü artırdı. Çünkü gayrimenkule yatırım yapanlar, her dönemde kazançlı çıkıyor. Gerek yatırım gerekse de oturum amaçlı konut satın alanlar için her açıdan güvenilir bir yatırım aracı olma misyonunu koruyor. Destek paketiyle satışlarda yaşanan artış trendinde her kesimden yatırımcı profilinin katkısı bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Ağustos ayında yabancılara konut satışının yüzde 8 ile artıya geçtiğini ifade eden Çulhalık, "Yabancı yatırımcı açısından henüz daha yolun başındayız. Önümüzdeki aylardaki artışın daha da yükseleceğini söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında; artan talep, konut stokunun hacmini daralttı. Bu durum 2021 ve sonrası için yeni konut ihtiyacı yaratıyor. 3 aylık satış grafiğine baktığımızda, satışlardaki artışın yılın tamamını etkisi altına alacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bugünden, yeni proje üretmek noktasında harekete geçmemiz gerekiyor. Yılsonuna kadar geçen süre, hem stokların hızla eridiği hem de yeni yatırım projelerinin masaya yatırıldığı bir dönem olacak. 2021 yılında ise eriyen stoklara karşılık yatırımcılarla buluşturduğumuz yeni projeleri konuşacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum