• Emlak Haberleri
  • Konut satışlarını arttıracak formül kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi

Konut satışlarını arttıracak formül kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi

27 October 2022
Konut satışlarını arttıracak formül kredi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi Konut edindirme hedefiyle uygulamaya alınan ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ kampanyasının uzun vadede olumlu etkilerinin görüleceğini söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, o zamana kadar sektörü hareketlendirecek formülün konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına çekilmesi olduğunu söyledi.

Konut satışlarının son aylarda düşüş trendine girmesine dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Ocak-Mayıs 2022 döneminde tarihi satış rakamlarına ulaşıldığını ancak son aylarda konut piyasasında yavaşlama sürecinin başladığını belirtti. Özellikle iç piyasada talebe rağmen istenilen satış rakamlardan uzak olunduğunu hatırlatan Çulhalık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hayata geçirdiği kampanyaların olumlu etkisinin ise ancak uzun vadede görülebileceğini kaydetti.

Sektörde rüzgarın tersine döndüğüne dikkat çeken Çulhalık, yılın ilk yarısında sektörün satış rekorlarına şahit olduğunu hatırlattı. Çulhalık “Sektörde satışlar artış trendindeydi ancak temmuz ayından bu yana rüzgar ters esiyor. Satın alma talebi aynen devam ederken satışlardaki bu düşüşün nedeni satın alma gücü ve konut kredi faizlerinin yüksekliği. Bugüne kadar hep kredi faizleri yüzde 1’in altına indiği dönemlerde konut satışlarının yukarıya doğru ivmelendiğini gördük. Konut sahibi olmayı isteyen kesim kredi faizlerinin bu psikolojik sınırın altına düşmesini bekliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kampanyasının sektöre uzun vadede fayda sağlayacağı aşikar ancak o zamana kadar sektörün canlılığının korunması gerekiyor. Bunun yolu da konut kredi faizlerinin düşürülmesinden geçiyor. Öte yandan ülkemizde yıllık yaklaşık 900 bin konuta ihtiyaç bulunuyor. Dolayısıyla inşaat üretimde artış sağlanmasına yönelik tedbirler alınması ihtiyacı da hala mevcut” diye konuştu.

En büyük sorun maliyetlerdeki artış

Ekonominin genelinde 200’ün üzerinde alt sektöre yarattığı talep ve istihdam gücüyle öne çıkan inşaat sektörünün en büyük sorunlarının başında maliyetlerdeki artış olduğunu dile getiren İhsan Çulhalık, inşaat maliyetinin önemli bir kısmının dövize endeksli olduğunu hatırlattı. Çulhalık “Sektörde girdi maliyetlerindeki yüksek artış devam ediyor. İnşaat maliyetlerindeki bu artışlar, konut fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Bu baskıyla başa çıkan güçlü firmalar olduğu gibi çıkamayanlar müteahhit şirketler borçlanma yoluna gidiyor” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


EGE YAPI “ATÖLYE HANE” PROJESİYLE SANATÇILARA KAPILARINI AÇIYOR

EGE YAPI “ATÖLYE HANE” PROJESİYLE SANATÇILARA KAPILARINI AÇIYOR

Cer İstanbul projesini sanatçılara ücretsiz olarak tahsis eden Ege Yapı, atölye uygulamasını ‘sürekl

18 May 2023


Konut satışlarında Nisan'da sert düşüş

Konut satışlarında Nisan'da sert düşüş

Türkiye genelinde konut satışları nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 azalarak 85 bin 652

18 May 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum