Konut satışlarının Haziran'da artması bekleniyor

Koronavirüs etkisiyle Mayıs ayında düşüş gösteren konut satışları, sektörde normal karşılandı.

16 June 2020
Konut satışlarının Haziran'da artması bekleniyor Mayıs 2020 döneminde Türkiye genelinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44.6 oranında azalarak 50 bin 936 adet olarak görüldü. Çin'de başlayarak kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle Nisan ayında olduğu gibi Mayıs ayında da konut satışlarında düşüş görüldü.

Söz konusu rakamları değerlendiren sektör temsilcileri, destek paketiyle birlikte Haziran ayından itibaren konut satışlarının canlanacağı yönünde görüş bildiriyor. Ayrıca ipotekli satışlarda da önemli bir artışın olabileceği belirtiliyor.

"HAZİRAN'DA ÖNEMLİ ARTIŞ OLACAK"

Satış rakamlarını değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş olsa da bir önceki ay olan Nisan ayına göre yüzde 19'luk bir artışın olduğuna dikkat çekti.

İki aylık düşüşten sonra Haziran ayında normalleşme, düşük faizli kredi destek paketi ve Emlak Konut'un kampanyasıyla önemli bir artış olacağından bahseden Durbakayım, "Kampanyalara gösterilen yoğun ilgiye bağlı olarak haziranın geride kalan kısmındaki satışlar, ayın tamamında en az 130 bin konutun el değiştireceğini gösteriyor. Daha önce en yüksek Haziran satışının 119 bin adetle yaşandığını düşünürsek bu rakam tüm zamanların rekoru olacaktır" diye konuştu.

Faiz indirimleri sonrası yatırımcıların konut kredisi kullanımın artacağına değinen Durbakayım, "İpotekli konut satışının toplam satışlar içinde payının bugüne kadar görülmemiş oranda yüksek olacağını düşünüyoruz. Ayrıca birinci el konut satışlarının da artmasını bekliyoruz. Yaklaşık 250'den fazla sektörü finanse eden inşaat sektörünün tekrar harekete geçmesi demek; tüm sektörlerdeki mali yapıların güçlenmesi, istihdamın ve vergi gelirlerinin artması anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

"YABANCI ALIMLARI DA ARTACAK"

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan ise normalleşme adımlarının etkisinin Mayıs ayıyla konut satışlarında görülmeye başlandığını belirterek, "Küresel salgının etkileri azaldıkça sektörümüzde de hareketlenme başladı. Yaz aylarında yabancı müşterilerimizin de yatırım yapmaya devam etmesiyle yılın ikinci yarısında geçen seneki konut satış rakamlarına göre artış sağlayacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum