• Emlak Haberleri
  • "Konut sektörü salgın sonrasında yeniden hareketlenecek"

"Konut sektörü salgın sonrasında yeniden hareketlenecek"

Konut dünyası temsilcileri, Mart 2020 konut satış rakamlarını değerlendirdi.

15 April 2020
"Konut sektörü salgın sonrasında yeniden hareketlenecek" Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Mart 2020 konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.4 oranında artışla 108 bin 670 adet konut satıldı.

Konut satış rakamlarını değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri, genel olarak koronavirüs salgını sonrasında konut sektörünün yeniden canlanacağı yönünde görüş bildirdi.

"LANSMAN DÖNEMİ YAZ AYLARINA KAYACAK"

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş yaptığı değerlendirmede, koronavirüs salgının doğurduğu olumsuzlukların tüm sektörlerde hissedilmeye başlandığını belirterek, "Konut sektörü mart ayını artıya geçerek kapattı. Burada faizlerin yüzde 0.79'aindirilmesinin ve kredi kullanım oranının artırılmasının büyük faydası bulunuyor. Satışlardaki hareketlilik sadece İstanbul ya da Ankara gibi büyükşehirler değil, Türkiye'nin hemen her noktasındaki alımlarla dinamik yapısını koruyor. TÜİK tarafından açıklanan Mart rakamlarına göre satışlardaki artış, yüzde 3.4 seviyesinde gerçekleşti. Kredili satışlardaki artışa baktığımızda, yüzde 90.4ile karşılaşıyoruz. Bu oran faiz indirimi ve kredi kullanım oranındaki artışın kazanımlarıyla oluştu" şeklinde konuştu.

Yaz döneminde konut dünyasında virüsün etkilerinin yavaşlamasıyla birlikte ciddi bir çıkış yaşanabileceğini ifade eden Akkuş, " Özellikle Haziran- Temmuz- Ağustos döneminde hem yerli hem de yabancı yatırımcılar açısından bir talep patlaması bekleyebiliriz. Bu iyi senaryoya göre, bahar aylarını kapsayan lansman dönemi de yaz aylarına kayacak. Bu aylarda satış trafiğinin hızla artışa geçeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

"FAİZ ORANLARINDA DÜŞÜŞ SATIŞLARA YANSIDI"

Mart 2020 konut satış rakamlarını değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, konut kredilerinde faiz oranlarının yüzde 0.79'a gerilemesine ek olarak kredi kullanım oranının da artırılmasının olumlu etkilerini satışlarda hissettiklerini belirterek, "TÜİK'in açıkladığı mart rakamlarına göre konut satışlarındaki yüzde 3.4'lük artış, sektörümüze yönelik talebin, biraz hız kaybetse de sürdüğünü gösteriyor. Dünya ekonomilerinin durma noktasına geldiği bugünlerde, Mart ayındaki büyüme oranı, Türkiye ekonomisi için önemli bir kazanım. Yine mart ayında kredili satışlarda yaşanan yüzde 90.4'lük artış, faiz indiriminin ne kadar doğru bir hareket olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki 1-2 aylık süreçte normale dönüşle birlikte talebin yükselişe geçmesiyle, stoklar azalırken fiyat artışları da beklenebilir" ifadelerini kullandı.

"İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVENİRLİĞİNİ GÖSTERDİ"

Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır ise koronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan yavaşlamaya rağmen Mart ayında satışların yükseliş trendini koruduğuna dikkat çekerek, "Koronavirüsün yarattığı belirsizlik ortamına karşılık, faiz oranlarının yüzde 0,79'a indirilmesi ve kredi kullanım oranının artırılması karşısında yatırımcı avantajlı bir pozisyona geçti. TÜİK'in açıkladığı mart rakamlarına göre satışlardaki yüzde 3.4'lük artış, yatırımcının bu dönemi fırsat olarak gördüğünü kanıtlıyor. Satışlardaki artış ile birlikte kredili satışlardaki artış da yüzde 90.4 olarak gerçekleşti. Bu dönemde özellikle sıfır konutlara talep büyük. Mart ayında, virüsün dünya ekonomilerindeki gidişatı belirlediği düşünüldüğünde, gayrimenkul ve inşaat sektörü en güvenilir yatırım araçlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtladı" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum