Konut Sektöründe Son Durum Ne?

Döviz kurlarının artması, konut üreticilerini sıkıntıya soktu. İşte sektör temsilcilerinin döviz kurlarıyla ilgili görüşleri...

04 Ağustos 2015
Konut Sektöründe Son Durum Ne?

Döviz kurlarının artması, konut üreticilerini sıkıntıya soktu. İşte sektör temsilcilerinin döviz kurlarıyla ilgili görüşleri...

Ekonominin en önemli ayaklarından biri olan gayrimenkul sektörü, siyasi tabandaki belirsizlik, döviz kurundaki yükseliş ve inşaat maliyetlerindeki büyük artış sebebi ile zorlu bir dönemden geçiyor. Sektörün yaz aylarındaki durgunluğunu çeşitli kampanyanlar düzenleyerek atlatmaya çalışan konut üreticisi firmalar; peşinatsız, sıfır faizli satışlarla yatırımcıların ilgisini çekmek için büyük çaba sarfediyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu sektörün son durumu ili ilgili şu ifadeleri kullandı :

“Doların Türk Lirası karşısında bu kadar hareketli olması vatandaşların gayrimenkul yatırımlarını ertelemesine neden oluyor. İnşaatçılar geçtiğimiz yıldan bu yana kârlarından feragat ederek konut fiyatlarında zam yapmamıştı. Kurdaki artıştan dolayı maliyetlerde yüzde 20’ye yakın bir artış var ve bu fiyatlara gelecek aylarda mutlaka yansıyacak. Ev almak isteyenler için alım zamanı”

Demir inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise konut fiyatlarına zam yapılmazsa birçok firmanın ayakta kalmayacağını söyleyerek şu açıklamayı yaptı :

“Arsa maliyetleri artıyor, malzeme fiyatları yükseliyor. Eylülde en az yüzde 5 ila 7 arasında fiyat artışı olmak zorunda. Dövizin yükselmesi nedeniyle satış ofislerine gelen yabancı sayısı arttı. Yerlide peşin parası olan oturumcular ev alıyor ama yatırımcılar beklemeye geçti”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım sektörün son durum analizini yaparak şunları söyledi :

"Yazın sona ermesi ile konut fiyatlarında yüzde 10 artış yaşanacak. Seçim ve tatil nedeniyle yaz aylarında sektörde bir rehavet oluştu. İnşalllah döviz kuru Türk Lirası karşısında değer yitirir ve sektör sonbaharda canlanır”

İnşaat maliyetlerindeki artışın yüzde 30’ları bulduğunu belirten Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, bu artışın fiyatlara bugüne kadar çok az yansıdığını ifade ederek şu açıklamaları yaptı :

“Artan maliyetlerin yarattığı ciddi bir baskı var. Fiyatların kısmen artmasını bekliyorum. Döviz kuru bu şekilde hareketli olacaksa fiyatlar da bu durumdan etkilenmeye devam edecek. Koalisyon mu tekrar seçim mi belirsizliğinin ortadan kalkması gerekiyor. Tekrar seçimin bir maliyeti olur ve bunu sektör olarak hissederiz”(Emlakgazetesi)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Polat Ev Göztepe cazip ödeme seçenekleriyle satışta

Polat Ev Göztepe cazip ödeme seçenekleriyle satışta

Hem tasarım ve konumuyla hem de cazip ödeme seçenekleriyle yatırımcıların dikkatini çeken Polat Ev G

19 Ekim 2017


İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediye Başkanlığı, Selçuk ilçesi İsabey Mahallesi’nde konumlanan arsanın satışı için

19 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.