Konut teslim süresi uzayabilir

Koronavirüs nedeniyle şantiyelerde çalışmalar aksıyor.

01 May 2020
Konut teslim süresi uzayabilir Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde etkisini gösteren yeni tip koronavirüs nedeniyle inşaat sektörü, hem çalışmalar açısından hem de satışlar açısından olumsuz etkileniyor. Salgın nedeniyle şantiyelerde çalışmaların aksadığı, bu durumun da konut teslim sürelerini uzatabileceği ifade ediliyor.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre,   şantiyelerde işlerin durma noktasına geldiği belirtiliyor. Salgın nedeniyle malzeme bulmada sorun olduğunu belirten sektör temsilcileri, inşaat bitirme takvimine ek süre talep ediyor. Tüketici Kanunu'na göre projelerin en çok 36 ayda bitirilmesi gerekiyor. Sektör temsilcileri, salgın nedeniyle bu sürenin 48 aya çıkmasını talep ediyor.

"BU DÖNEMDE ÖZEL BİR ADIM ATILMALI"

Koronavirüs salgınını inşaat sektörü açısından değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, salgın nedeniyle inşaat faaliyetlerinin yavaşladığını belirterek, "İşçiler memleketine gitti, ürün tedariklerinde sorun oldu. Bu durumda işlerin geçmişte öngörülen sürede bitmesi beklenilemez. Tüketici Kanun'nda yer alan 36 ayda projeyi bitirme şartı zaten büyük projeler için uzatılsın diyorduk. Şimdi bu daha çok önem kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nasıl kentsel dönüşümünde kira yardımını 36 aydan 48 aya çıkardıysa özel sektör de düşünülmeli ve bu döneme özel bir adım atılmalı" şeklinde konuştu.

Salgının konut satışlarını da olumsuz etkilediğinden bahseden Durbakayım, "Gayrimenkul sektörü 1.5 yıl sonra tam toparlanma başlamıştı, salgın başladı. Bu daha önce yaşadığımız ekonomik sıkıntılara benzemiyor, işler bıçak gibi kesildi" diye konuştu.

SÖZLEŞMEYE BAKILACAK

Öte yandan inşaat teslim süresi hakkında bilgilendirmede bulunan Avukat Ali Güvenç, "Tüketici ile yapılan sözleşmede mücbir sebep maddesi varsa müteahhit bilgilendirme de yapmadan bu hakkı kullanır. Tüketici 'Neden zamanında bitmedi' derse bu maddeyi gerekçe gösterir. Ama sözleşmede mücbir sebep maddesi yoksa tüketiciyi bilgilendirmek zorunda" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum