”Konut Türkiye’nin En Önemli İhraç Kalemlerinden Biri Olacak”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; konutun, Türkiye'nin en önemli ihraç kalemlerinden bir tanesinin olduğunu açıkladı

14 Ekim 2015
”Konut Türkiye’nin En Önemli İhraç Kalemlerinden Biri Olacak”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; konutun, Türkiye'nin en önemli ihraç kalemlerinden bir tanesinin olduğunu açıkladı...

Cityscape'in bilgi ortaklığı ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) desteğiyle sektöre yeni bir ivme kazandırmak için 'Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması' etkinliği gerçekleştirildi. Katar, Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinden gelen 50'ye yakın yabancı yatırımcı ve aracılık şirketinin katıldığı ve üç gün süren etkinliğin değerlendirme toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin en önemli ihraç kalemlerinden bir tanesinin konut olduğunu dile getirerek, "Türkiye'nin en önemli ihraç kalemlerinden, yurtdışı döviz gelirlerinden birisi olarak görülmesi isteğinde son derece haklısınız. Döviz kazandırıcı gelirler kategorisine alınması kadar da doğru bir istek olmaz" dedi.

Ekonomi Bakanlığının döviz kazandırıcı hizmetlerin yeniden tanımlanması konusunda önemli çalışmaları olduğu bilgisini veren Zeybekci, "Konutun buraya alınmasıyla ilgili, artı, ihracat sayılmasıyla ilgili de sonuna kadar sizinleyim, sizin taraftayım, bunu bilmenizi istiyorum. Bu konuda değerli kardeşim Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in tam karşısındayım" diye konuştu.
Ekonomi Bakanı, konuşmasına şöyle devam etti: "1923'ten 2012'ye kadar yaklaşık olarak 70 80 bin civarında yabancıya gayrimenkul satılmışken, 2012'den sonra bir o kadar daha satış var. Önümüzdeki yıllar bu anlamda çok önemli bir potansiyelin olduğu yıllar geliyor. Altını çizerek şunu bilmenizi istiyorum ki başta başbakanımız olmak üzere, cumhurbaşkanımız, hükümetimiz haftanın 7 gün 24 saati sizlerin bütün sorunlarını dinlemek üzere buradayız ve bu coğrafyadaki dostlarımız ile beraber, daha güzel, daha geniş şeyler yapalım".

Zeybekci, "Kültür ve körfez coğrafyasındaki ülkelerde ve oradaki ekonomi/ticaret bakanları ile oturduğumuzda bize 'Somut projeler ile gelin' diyorlar. Bizim bunu değerlendirmemiz lazım. Niye körfez sermayesi Avrupa Birliğine gitsin de, Avrupa Birliği üzerinden Türkiye'ye gelsin. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 72'si Avrupa Birliği'nden geliyor. Avrupa Birliği'nden gelen bu doğrudan yabancı sermayeye girişi Avrupanın sermayesi mi zannediyor musunuz? Türkiye, Körfez coğrafyasındaki sermayenin de geldiği bir yer. Onun için körfezdeki dostlarımıza projeler önermemiz, onların hassasiyetlerini iyi değerlendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kurulmuş olan katılım bankalarının, kamu bankalarının da çok güçlü bir şekilde içinde olduğu belirten Zeybekci, katılım bankalarının devreye girmesiyle bu imkanlar ve enstrümanlar çok daha fazlalaşacağını açıkladı ve sözlerini şöyle tamamladı: "Bundan sonra inşallah beraber iş forumları ile oralarda ve oradaki dostlarımızı çağırarak ortak neler yapabiliriz gibi konuları konuşacağız. Ben tekrar bu toplantının hayırlı olmasını diliyorum. Çok uzun süreli, çok güçlü ve çok büyük sürdürülebilir iş birliklerinin de temeli olmasını dileyerek emeği geçen bütün dostlara teşekkür ediyorum". İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kadıköy Erenköy Mahallesinin İmar Planı Askıya Çıktı!

Kadıköy Erenköy Mahallesinin İmar Planı Askıya Çıktı!

Kadıköy ilçesine bağlı Erenköy Mahallesi 106 pafta 830 ada 40 parsele İlişkin hazırlanan 1/1000 ölçe

25 Mayıs 2017


İsmail Kahraman:"Yeni Bir TBMM Binasına İhtiyaç Var"

İsmail Kahraman:"Yeni Bir TBMM Binasına İhtiyaç Var"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman yeni bir TBMM binası yapılması gerektiğini söyledi...

25 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat