• Emlak Haberleri
  • Konut üreticileri birinci el konutlar için teşvik bekliyor

Konut üreticileri birinci el konutlar için teşvik bekliyor

Faiz artışlarından sonra sektörde yeni teşvik beklentileri dile getiriliyor.

21 October 2020
Konut üreticileri birinci el konutlar için teşvik bekliyor 2020 yılına düşük faizlerle yüksek satış ivmesiyle başlayan konut dünyası, Mart ayına gelindiğinde tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle durağan döneme girdi. Haziran ayı başında normalleşme adımlarının atılması ve düşük faizli konut kredisi kampanyasının başlamasıyla sektör yeniden canlandı.

Düşük faizli kredi kampanyasının Ağustos ayında bitmesinden sonra konut kredisi faizlerinde artışlar görüldü. Eylül ayında, 3 ay sonra konut satışları da geriledi.

Özellikle birinci el konut satışlarının uzun zamandır ikinci el satışlara göre geride olduğu görülüyor. Birinci el satışları cazip kılmak adına yeni teşviklerin gündeme alınması, konut üreticileri tarafından talep ediliyor.

"UZUN SÜRELİ DESTEĞE İHTİYAÇ VAR"

Ekonomist'te yer alan habere göre, konut dünyasının son durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün sağlıklı bir şekilde faaliyetlerine uzun soluklu olarak devam edebilmesi için sadece birinci el satışları kapsayan uzun süreli bir desteğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Birinci el satışlarda kullandırılan kredilerin doğrudan reel sektöre aktarıldığını hatırlatan Durbakayım, sektörün ihtiyacı olan desteğin sadece düşük faiz ile sınırlı olmadığını belirterek, "Tapu harç oranlarının azaltılması, KDV indirimi, şirketlerin vergi ve SSK prim borçlarında faiz ve ceza afları ile birlikte uzun vadede yeniden yapılandırılmaları, tüm kamu borçlarının KDV alacaklarından mahsubu, banka kredi borçlarının uzun süre, makul faiz oranları ve makul teminatlar ile yeniden yapılandırılması gibi ekonomik tedbirlerin devreye alınması bu desteklerin başında geliyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum