• Emlak Haberleri
  • Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi

Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaat maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek, konut arzını ve satışını arttıracak tedbirlerin alınmasının zorunlu hale geldiğini söyledi.

21 September 2023
Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi Ev alacaklara 180 ay vade ve yüzde 1,2 faizle kredi verilmesi üzerinde duruluyor. Şimdi konut üreticilerinin gözü kulağı gelecek açıklamaya çevrildi. Kampanya sektörü kesinlikle olumlu etkiler, bitmiş projelerin satışı hızlanır. Birçok kişi de fayda sağlar” dedi.

İnşaat maliyetlerinin son iki yılda yüzde 200’ün üzerinde arttığına dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, maliyetlerin bu kadar arttığı bir ortamda konut arzını ve konut edinimini kolaylaştıracak tedbirlerin bir an önce alınmasını beklediklerini söyledi. İnşaat sektörünün her zaman lokomotif sektör olma özelliği taşıdığını belirten Çulhalık, üretimin ve satışların artması için bir takım düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Her zaman lokomotif sektör

İhsan Çulhalık “Konut sektörü, 250 civarı alt meslek kolunu besleyen, milyonlarca kişiye istihdam sağlayan ve her zaman lokomotifi konumunda bulunan bir iş kolu. Ancak girdi maliyetlerindeki yükseklik ve aşılamayan finansman sıkıntısı konut üreticilerini zorluyor. Konut üretimi yavaşlarken, artan fiyatlar da konut satın almayı her geçen gün daha zor hale getiriyor. Bu sorunu aşabilmek için bu dengesiz ve zorlayıcı piyasa hareketlerinin düzelmesi için çalışma yapılması gerektiğini her defasında dile getirdik. Ekonomik denge ve istikrar yeniden oluşturulmalı, vatandaşın tekrar barınma ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi sağlanmalı dedik.
Geçtiğimiz haftalarda bu sorunların çözümüne yönelik olarak yetkili ağızlardan orta vadeli program üzerinde çalışıldığının sinyali geldi. Ev alacaklara kamu bankalarının 180 ay vade ve yüzde 1,2 faiz oranıyla kredi vermesi üzerinde duruluyor. Sıfır ve ikinci el konutlar için

geçerli olması beklenen kampanyada detaylar henüz netleşmedi. Şimdi tüm konut üreticilerinin gözü kulağı gelecek detaylı açıklamaya çevrildi” diye konuştu.

“Bitmiş projeler hızla satılır”

Hazırlanan destek kampanyasının motive edici olduğunu kaydeden İhsan Çulhalık, önümüzdeki dönemde konuyla ilgili yeni adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti. Konut maliyetlerini düşürmenin ve konuta ulaşımı kolaylaştırmanın zorunlu hale geldiğini belirten Çulhalık “Anladığımız kadarıyla yeni bir konut kredisi kampanyası hayata geçirilecek. Dar ve sabit gelirliye uygun fiyatlarla konut üretimi gerçekleştirilecek. Yüksek maliyetler ve deprem ülkesi olmamız sebebiyle güvenli bina ihtiyacı doğrultusunda konut arzının hızla arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve konut kredileri ile desteklenecek. Bu kampanya hayata geçerse sektörü kesinlikle olumlu etkiler, özellikle bitmiş projelerin hızlı satışı olur. Devam eden projeler için motivasyon sağlar. Kira artışının önlenmesinde kısmen de olsa katkı sağlar. Kampanya şartlarına uyan, geliri yeterli olan birçok kişi de fayda sağlar” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum