Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut almaya karar verildikten sonra ileride sıkıntılar çekmemek adına kapsamlı bir araştırmaya gerek duyulur.

01 Temmuz 2017
Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir? Konut ve ev almaya karar verildikten sonra ileride sıkıntılar çekmemek adına kapsamlı bir araştırmaya gerek duyulur.

Yüksek bedelde ikinci el ya da sıfır konut alımı gerçekleştirmeden önce, satın alma işleminin sonrası da düşünülerek doğru seçimi yapmak mümkündür. Türkiye'de son yıllarda konut projelerindeki artış beraberinde seçenek fazlalığını doğursa da alıcı için doğru kararı vermeyi de zorlaştırıyor. Aileniz veya kendiniz için önemli bir karar almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak uzmanlar tarafından öneriliyor. Biz de sizler için haberimizde konut satın alınmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlara değindik.

İHTİYACA UYGUN KONUT VE EV TERCİHİ

Konut satın alınmadan önce hangi amaca uygun kullanılacağının tespiti, konut alırken dikkat edilmesi gereken hususlarda başı çekmektedir. Konutta hayat sürdürmek ya da yatırım amaçlı satın almak birbirinden farklı stratejiler belirlemenize yol açacaktır. Uzun süreli bir yaşamın hedeflendiği konutta özellikle trafik sorununun olduğu şehirlerde iş yerlerine yakınlığı önemli bir detaydır. Bunun yanı sıra satın alınacak konutun bulunduğu semtteki sosyal hayatın ileride sıkıntı çekilmemesi adına iyice araştırılması tavsiye edilir. Yatırım amaçlı konut satın alma işleminde ise, konutun bulunduğu ilçenin kazanç getirecek bir potansiyelde olup olmadığı sorgulanmalıdır. Yatırım amaçlı satın alınacak konutlarda, ''düşük bedel, yüksek gelir'' stratejisi benimsenmelidir.

'DEĞER KAYBI' KAYGISINA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Özellikle büyük şehirlerde metro, tren, deniz ulaşımı gibi gündelik hayatta tercih edilen ulaşım ağlarına yakın noktalarda konut satın almak, değer kaybı kaygısı taşıyanlar için tavsiye edilİR. Bunun yanı sıra satın alınacak konuta yakın hastaneler veya üniversitelerin varlığı, hem gündelik hayat için avantaj sunar hem de konuta değer katar.

ÖRNEK DAİRE İNCELEMESİ

Birçok konut projesinde sunulan örnek daireler kimi zaman yanıltıcı olabilir. Örnek dairenin amacı, boş bir daire içerisinde alıcılar için bir dekorasyon fikri sunulmak istenmesidir. Ancak örnek dairelerdeki mobilyaların demo olduğu unutulmamalıdır. Seçim yapılırken net alan ölçüsü esas alınmalıdır. Öte yandan örnek dairelerin bir pazarlama stratejisi olduğu unutulmamalı, inşaat firmasının projesi ve sunulan imkanlar da incelenmelidir.

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

Özellikle ikinci el konut satın alımlarında kira veya satış fiyatının karşılaştırılması büyük önem taşır. Seçtiğiniz konutun etrafındaki dairelerle fiyat karşılaştırılması yapmak kötü niyetli satıcılarla alışveriş yapmanızın önüne geçecekken zarar etmenizi de önleyebilir. Satış bedelini kiraya bölerek kabaca bir fiyat karşılaştırması yapılabilirsiniz.

ZEMİN VE ALTYAPI ARAŞTIRMASI

Türkiye'nin birçok ilinin deprem bölgesi içerisinde yer aldığını düşünürsek konut satın alımlarında zemin araştırması yapmak hayati önem taşır. Satın alınacak konutun deprem yönetmeliğine uygunluğunu mutlaka öğrenilmelidir. Bunun yanı sıra konut projelerinde altyapı araştırması yapmak da dikkat edilecek hususlar arasında yer alır.

İNŞAAT FİRMASININ KALİTESİ KONUTTA KALİTEYİ YANSITIR

Son yıllarda Türkiye'de birçok konut firmasından birçok konut projesini görmek mümkündür. Konut satın almaya karar vermeden önce inşaat firmasının tecrübe ve mali yapısı araştırılarak firma hakkında fikir sahibi olmak önemli bir detaydır. Kaliteli bir inşaat firmasından konut satın almak, kaliteli bir yapıya sahip olmanın göstergesi olur.

TAPU ARAŞTIRMASI

Satın almaya karar verilen konutun tapu araştırmasını yapmak öncelikler arasında yer almalıdır. Türkiye'de hayata geçen tapuda e-arşiv uygulamasıyla artık kolaylıkla tapu araştırması yapılabilir. Tapu araştırmasında dikkat edilecek noktalar ise, tapu üzerinde vergi borcu, haciz, şerh, ipotek ve icra gibi işlemlerin olup olmadığıdır. Ayrıca konut tapularının; ortak, kat irtifaklı ve kat mülkiyetli olmak üzere üç seçenekli olduğu unutulmamalıdır.

KONUT KREDİSİ İLE SATIN ALMA

Konut satın almada eğer konut kredisi kullanılacaksa müşterisi olduğunuz bankaları tercih etmek avantaj ve kolaylık sağlayacaktır. Satın alma işleminden önce peşin ödeme miktarınızı ve kredi miktarınızı doğru tespit etmek önemlidir. Bunun yanı sıra kredi kullanacağınız bankada bir ön başvuru yaparak rakam tespiti yapmak mantıklı olacaktır. Zira kimi zaman planlanan kredi miktarına ulaşmak mümkün olmamaktadır. Konut kredisinde bankaların belirlediği kredi miktarının belli bir kısmının nakit olarak ödenecek olması da unutulmamalıdır. Uzmanlar, konut kredisi ile satın alımlarda kredi taksitlerinizin uzun vadeli kredilerde aylık gelirinizin yüzde 30'unu geçmemesine dikkat edilmesini önermektedir. Ayrıca bankaların kredi miktarını belirlemeden önce değer belirlemek için eksper incelemesi yaptırdığı da unutulmaması gereken noktalar arasında yer alır.

Proje kapsamında yer alan konutlardaki satın almalarda konut kredisi kullanılacaksa inşaat firmalarının anlaşma yaptığı bankalara öncelik tanımak avantaj sağlayacaktır. Zira dairenin zamanında teslim edilmemesi ya da beklenenden farklı olması gibi durumlarda avantajlı taraf siz olursunuz.

KONUT SİGORTASININ ÖNEMİ

Kredi ile satın alımlarda bankalar müşterilerine hayat sigortası veya konut sigortası gibi sigorta seçenekleri sunar. Bu seçeneklerin değerlendirilmesi uzmanlarca tavsiye edilir. Bu sigortaları ekstra maliyet olarak değerlendirmek yerine bir güvence unsuru olarak görmek akıllıca olacaktır.

SÖZLEŞME İNCELEMESİ

Henüz tamamlanmamış bir projede konut satın alma işlemi yapıyorsanız mutlaka sözleşmenin bir uzman tarafından incelenmesi tavsiye edilir. İstediğiniz koşulların hukuki zeminde güvence altında olup olmadığını tespit etmek büyük önem taşır.

GAYRİMENKUL DANIŞMANLARINA BAŞVURU

Bütçenize uygun bir konutu tespit ettikten sonra gezme işleminde bir gayrimenkul danışmanına başvurmak avantajınıza olacaktır. Farklı bölgelerde konut seçenekleriniz bulunuyorsa o bölgeye hakim bir gayrimenkul danışmanına başvurmak mantıklı bir eylem olacaktır. Ayrıca birden çok gayrimenkul danışmanı ile çalışmanız kafa karışıklığını önlemek anlamında tavsiye edilir.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Dünyada her yıl yüz binlerce insanı etkileyen Depreme karşı alınmış en önemli tedbirlerden biri olan

11 Haziran 2018


Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Peki, binalarda su yalıtımı zorunlu mu? Detaylar

02 Haziran 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum