Konuta olan talep stokları eritti

Haziran ayında başlayan canlanma sonrası stokların tüketilme seviyesine yaklaştığı bildirildi.

06 July 2020
Konuta olan talep stokları eritti 1 Haziran itibarıyla kamu bankaları tarafından sunulmaya başlanan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi fırsatıyla sektörde büyük canlanma oldu. Türkiye genelinde konut satışlarının rekor seviyelere ulaştığı belirtiliyor. Bu durumun mevcut konut stokunun erimesine yol açtığı ve sektörde memnuniyetle karşılandığı da belirtiliyor.

Dünya'da yer alan habere göre, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, düşük faizli konut kredisi kampanyasına ilginin ilk günkü gibi sürdüğünü belirterek, "Eğer bir değişiklik olmadan bu hızda devam edersek, bir iki ay sonra hem sıfır pazarında elde hem de ikinci elde arz sıkıntısı hissedebiliriz" diye konuştu.

Stoklarda yaşanan azalmanın yeni konut fiyatlarını etkileyebileceğinden bahseden Taylan, mevcut stokların azalmasıyla birlikte özellikle yeni başlayacak konutlarda yüzde 10 ile 30 arasında bir fiyat artışı yaşanmasını öngördüklerini ifade etti.

ARSA ARAYIŞI BAŞLADI

Konut sektöründe başlayan hareketlilik diğer yandan arsa talebini de artırdı. Yaşanan hareketlilik üzerine değerlendirmede bulunan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, "Eskiden hiç aramayan sormayan müteahhitler şimdi, 'Elinde arsa var mı? Kat karşılığı yer var mı?' diye sormaya başladı. İlgi devam ederse stok bu yıl içinde bitebilir" şeklinde konuştu.

BEKLEMEDE OLAN YATIRIMCI HAREKETE GEÇTİ

Son iki yıldır durgun bir seyir izleyen gayrimenkul sektöründe Haziran ayında sunulan tarihi fırsatla beraber beklemede olan yatırımcının harekete geçtiği görüldü. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Torkam inşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, kampanyayla birlikte son iki yılda oluşan stokunun da eriyeceği düşüncesini paylaşarak, "İki yıllık ötelemeli kampanya yatırımcıyı yeniden piyasaya çekti. Bizim projelerimizde yüzde 50-50’ye gelen oturumcu-yatırımcı oranlarından da bunu görebiliyoruz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum