• Emlak Haberleri
  • Konutları satamayınca inşaat yapmanın da anlamı kalmıyor

Konutları satamayınca inşaat yapmanın da anlamı kalmıyor

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, konut kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle sektörde gayrimenkul satışlarının ciddi oranda düştüğünü söyledi.

14 August 2023
Konutları satamayınca inşaat yapmanın da anlamı kalmıyor Yeni projelerin de hayata geçirilemediğine dikkat çeken Çulhalık “Konut kredi faizleri çok yüksek, gayrimenkul satışları ciddi oranda düştü. Kredili satışlar, toplam satışlarımızın yüzde 90’ını oluşturuyor. Faizlerin yüksek olması satışları da yeni konut üretimini de olumsuz etkiliyor. Konutları satamayınca inşaat yapmanın da anlamı kalmıyor” dedi.

Konut kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle sektördeki gayrimenkul satışlarının ciddi oranda düştüğüne dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, kredili satışların toplam satışlarının yüzde 90’ını oluşturduğunu söyledi.

Konut üreticilerinin de kredi kullanım konusunda sıkıntı yaşadıklarını hatırlatan Çulhalık “Şu anda kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle satışlarımız ciddi oranda düştü. Kredili satışlar satışlarımızın yüzde 90’ını oluşturuyor. Faizlerin yüksek olması konut üretiminin de yavaşlamasına neden oluyor. Üretseniz bile fahiş maliyetler nedeniyle, yüksek fiyattan satışa sunuluyor. Ancak konutları satamayınca da inşaat yapmanın anlamı kalmıyor. Kısaca yüksek maliyetler nedeniyle yeni projeler hayata geçirilemiyor” diye konuştu.

Mevcut maliyetlerin yüksek olan konut fiyatlarını daha da artıracağına dikkat çeken İhsan Çulhalık, yeni projelerin açılamadığını ancak daha önceden ruhsat alarak başlanmış projelerin fiyat artışlarından etkilenmediğini belirtti.

Yüksek enflasyon ve yüksek faizin ülkenin en önemli sorunu haline geldiğini ifade eden Çulhalık, “Başta yüksek maliyetler olmak üzere piyasalardaki dengesizlik toplumun tüm kesiminin darboğaza girmesine neden oldu.

Sektörümüz açısından konuşmam gerekirse firmaların bazıları yüksek maliyetlerden dolayı yatırımlarını yavaşlatmayı veya beklemede kalmayı tercih etti.

Yetkililerden bu dengesiz ve zorlayıcı piyasa hareketlerinin düzelmesi için gereken çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz, ekonomik denge ve istikrar yeniden oluşturulmalı. Vatandaşın tekrar barınma ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi sağlanmalı” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum