• Emlak Haberleri
  • Konutta fiyat artışı yapanlar destek paketi dışında kalacak

Konutta fiyat artışı yapanlar destek paketi dışında kalacak

Faiz indirimleri sonrası konut fiyatlarında yapılan artışlara karşı önlem alındı.

04 June 2020
Konutta fiyat artışı yapanlar destek paketi dışında kalacak Kamu bankalarının başlattığı tarihin en düşük faiz oranına sahip konut kredisi kampanyası, emlak sektöründe büyük bir hareketlilik başladı. Faiz indiriminin duyurulmasından sonra konut satış fiyatlarında yapılan artışlar dikkat çekerken bu durumun önlenmesi adına çalışma başlatıldı.

Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, Ziraat Katılım ve VakıfBank Katılım bankaları tarafından sunulan 'Konut Finansmanı' paketinde birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük finansman oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vadeyle finansman fırsatı sağlanacak. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 büyük şehirde finansmana konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL'ye kadar finansman sağlanacak.

27 MAYIS ÖNCESİ FİYATLAR GEÇERLİ OLACAK

Faiz indirimleri sonrası özellikle ikinci el konut fiyatlarında yapılan artışlar vatandaşların tepkisiyle karşılanmıştı. Kamu bankalarından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Kredi kullanım sürecinde, açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacak olup, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmalar kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacaktır. 27 Mayıs’tan itibaren fiyat artışı yapmış olan firmaların da ürün ve hizmet fiyatlarını artış öncesi seviyeye çekmeleri koşuluyla kampanyalara katılması ve bankalarımızla çalışmaları mümkün olabilecektir" ifadeleri kullanıldı.

VATANDAŞLAR İTİRAZDA BULUNABİLECEK

İstanbul Emlakçılar Odası'ndan yapılan açıklamada ise vatandaşlara ilan görsellerinin ekran görüntüleri ile itirazda bulunmaları yönünde çağrıda bulunuldu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düştüğü dönemde de bu yönde fiyat artışı meydana geldiğini gözlemlediklerini belirterek ortaya çıkan fiyat avantajını kimsenin vatandaşın elinden almaya hakkı olmadığını ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum