• Emlak Haberleri
  • Konutta kredi muslukları açılmazsa üretim ve satışlar durma noktasına gelir

Konutta kredi muslukları açılmazsa üretim ve satışlar durma noktasına gelir

Ev sahibi olmanın ancak banka kredisiyle mümkün hale geldiğini belirten Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, konuttaki fahiş fiyat ve arz sıkıntısının sektörün en önemli sorunu olduğunu söyledi.

07 August 2023
Konutta kredi muslukları açılmazsa üretim ve satışlar durma noktasına gelir Özyurt “Sektörün nefes alması için yatırımın artması, bunun için de kredi musluklarının açılması gerek. Aksi halde üretim ve satışlar durma noktasına gelir” dedi.

Bir süredir yaşanan inşaat girdi maliyetlerindeki artışın, enflasyonist ortamın da etkisiyle zirve yaptığını belirten Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, mevcut şartlarda ev sahibi olmanın ancak banka kredisiyle mümkün hale geldiğini söyledi. Konuttaki fahiş fiyat ve arz sıkıntısının sektörün en önemli sorunu haline geldiğini kaydeden Özyurt, kredi musluklarının açılmaması durumunda üretim ve satışların daha da gerileyeceğini söyledi.

Maliyetlerin aşırı yükselmesinin konut fiyatlarını tetiklediğini dile getiren Tamer Özyurt, sektörün nefes almasının arzın ve satışların artırılmasından geçtiğini söyledi. Özyurt “Konut fiyatları dar ve orta kesim için ulaşılmaz bir hale geldi. Maliyetlerin aşırı yükselmesi konut fiyatlarına yansıyor. Bu şartlarda konut satın almak ancak banka kredisi kullanmakla mümkün olabilir. Oysa banka kredi faizleri bu kadar yüksek seyrettiği sürece konut satışlarında düşüş görmeye devam edeceğiz. Hatta üretim ve satış durma noktasına gelebilir. Fiyatlar konut arzıyla geriye çekilebilir. Ancak üretici için de kredi kullanımı çok zor hale geldiğinden inşaat projeleri bekliyor. Bizim ürettiğimiz projelerde de maliyet artışları, enflasyon ve kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle alımlar geriledi. Satışlarımızın yüzde 60’ı kredili olması ve faizlerin bu kadar yüksek seyretmesi sebebi ile gayrimenkul satışlarımızda ciddi yavaşlama oldu.
Özetle; kredili satışları artırmak şart. Kredi musluklarının üretici ve satıcı için açılması şart. Kredi muslukları açılmaz, üretim ve satışlar desteklenmezse konut satışlarının daha da gerileyeceğini göreceğiz. O nedenle öncelikle yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak desteklerin verilmesi, üretim ve satışları artırıcı siyasetlerin devreye alınması konusunda çalışmaların bir an evvel yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Devam eden projelerinde şirket bünyesinde kredi sağlamak ve vadeleri uzatmak gibi uygulamalara gittiklerini söyleyen Tamer Özyurt, bankalarla da özel çalışmalar yaparak garantörlük anlaşmaları imzaladıklarını belirtti. Özyurt “Ayrıca yatırımcılara kişiye özel çalışma planları yapıyoruz. Bu şekilde tüketicinin ihtiyaçlarına destek olmayı amaçlıyoruz. Bizim ve bizim gibi sektör markalarının finansal çözüm üretme çalışmaları sektöre nefes aldıracaktır” dedi.

Yüksek maliyetler başta olmak üzere piyasalardaki dengesizliğin toplumun tüm kısmının darboğaza girmesine neden olduğunu belirten Özyurt, inşaat firmalarının yüksek maliyetlerden ötürü yatırımlarını yavaşlatmayı tercih ettiğinin altını çizdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum