• Emlak Haberleri
  • Konutta tarihi dönem sektörde büyük yankı uyandırdı

Konutta tarihi dönem sektörde büyük yankı uyandırdı

Sektör temsilcileri, Haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendirdi.

14 July 2020
Konutta tarihi dönem sektörde büyük yankı uyandırdı Haziran ayının başından itibaren kamu bankaları tarafından sıfır konutta geçerli yüzde 0.64, ikinci el konutta geçerli yüzde 0.74 faiz oranlı konut kredilerinin sunulmaya başlanmasıyla Türkiye genelinde konut satışları canlandı ve tarihe geçen bir sonuç elde edildi.

Bugün açıklanan Haziran 2020 dönemi konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde 190 bin 012 adet konut satıldı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 209.7 oranında artış yakaladı.

TARİHİN EN YÜKSEK AYLIK SATIŞ RAKAMI

Haziran ayı konut satış rakamlarını değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu dönemde normalleşmenin başlaması, kamu bankalarının düşük oranlı kredi sunması ve Emlak Konut GYO'nun başlattığı kampanyanın etkisiyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık satış rakamına ulaşarak rekor kırıldığını ifade etti.

150 bin adedin üzerinde gerçekleşen satış rakamının Temmuz ayında da devam etmesini beklediklerini belirten Durbakayım, "Düşük faizli konut kredisi başvurularının hepsinin henüz sonuçlanmaması ve konut ihtiyacı olanların yeni taleplerde bulunmasıyla bu beklentimizin temelini oluşturuyor. Hatta özel bankaların da mevcut oranlarla konut kredisi vermeye başlaması, satış rakamını yeni bir rekor seviyeye taşıyabilir" şeklinde konuştu.

"GAYRİMENKUL ALMANIN TAM ZAMANI"

Haziran ayına ait konut satış rakamlarını değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise Haziran'da konut satışlarında birçok alanda rekor kırıldığına dikkat çekerek, "Bu rekorlara daha önce de işaret etmiştik: Gayrimenkul almanın tam zamanı. İnşaat maliyetleri yüzde 30'a yakın artarken, fiyatların düşük seviyelerde yükselmesi, konut kredi faiz oranlarının tarihi oranlara inmesi dediklerimizi adeta perçinledi" ifadelerini kullandı.

"KAMPANYALAR HAREKETE GEÇİRDİ"

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik ise Haziran ayında başlatılan kampanyaların sektöre ivme kazandırdığını belirterek bekleyen talebi ciddi anlamda harekete geçirdiği düşüncesini paylaştı.

Nef olarak bu dönemde 305 adet konut sattıklarını ve 373 milyon lira ciro elde ettiklerini ifade eden Çelik, bu satışların 81 milyon TL'sinin müşterilerin satış ofisleri gitmelerine gerek kalmadan, yetkili satış danışmanları ile görüntülü görüşme yaparak gerçekleştiğini belirterek, "Müşterinin her türlü detaya ulaşabildiği, hatta danışmanlarımızla birebir çalışarak kendilerine özel bir ödeme planı oluşturabildiği Nef Online üzerinden ciddi satış rakamına ulaştık. İlk 6 ay toplamında ise 683 milyon TL ciro elde ettik" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum