• Emlak Haberleri
  • Konutta yatırımcı için kazançlı dönemden geçiliyor

Konutta yatırımcı için kazançlı dönemden geçiliyor

Faizlerin inmesiyle konutta canlılık başladı. Sektör temsilcileri ise ev almanın tam zamanı olduğunu belirtiyor.

06 August 2019
Konutta yatırımcı için kazançlı dönemden geçiliyor Kamu bankalarının yüksek faiz oranlı konut kredilerini yüzde 0.99'a indirmesiyle konut satışlarının canlanması bekleniyor. Son zamanlarda sektörün en büyük sorunu olarak gösterilen kredilerin nispeten iyileştirilmesiyle yatırımcılar da harekete geçti. Yeni Asır Gazetesi'nin aktardığı habere göre, faiz indiriminden sonra görüş bildiren sektör temsilcileri ise konut almak için en uygun zaman olduğu konusunda hemfikir oldular.

"MÜŞTERİLER OLUMLU TEPKİ VERDİ"

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, konut kredisi faiz oranının yüzde 0.99'a düşmesiyle konut piyasasında büyük hareketlenme olacağı düşüncesini paylaşarak, "Faiz düşürülmesi kararına müşterilerimizden çok olumlu tepkiler geldi. Bu tablonun yıl sonunda pozitif büyüme de getireceğine inanıyoruz. Şu anda konut fiyatları dipte, bu nedenle konut almak isteyen ve gayrimenkul yatırımcıları için daha uygun dönem olamaz" şeklinde konuştu.

"YATIRIM YAPACAKLAR GECİKMESİN"

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, gayrimenkul sektörünün her zaman için güvenli bir liman olduğunu belirterek, "Bugüne kadar mevduat faizlerinin yüksek olmasından dolayı vatandaşların faiz getirisi için parasını bankaya yatırması doğru bir karardı. Fakat bankaların kredi faizlerini indirmesi ve döviz kurundaki gerileme, yatırımcıların yeniden konuta yönelmesini cazip hale getirdi. 2020'de konut maliyetlerinin de yükselmesiyle uygun fiyatlı ev bulmak zorlaşacak. Gayrimenkule yatırım yapacaklar gecikmesin. Bir ay içinde ev alacakların yüzde 50'yi aşkın karı olacak" ifadelerini kullandı.

"ELİNİZİ ÇABUK TUTUN"

İZKA İnşaat Başkanı Azat Yeşil ise gayrimenkul sektörünün tüm yatırım araçlarından fazla getiri sunduğuna dikkat çekerek, "Faizlerin düşmesi piyasalarda önemli bir kıpırdanma başlattı. İZKA Park Yaşamlarda konut alanlar yüzde 130 gibi rekor bir kar sağladı. Faizlerin inmesiyle konuta ilgi eğilimi yeniden tırmanacak. Ev almak isteyenler için tam zaman bu zaman. Bugün için konut maliyetleri yüzde 27.5 artmış durumda. Ama konut fiyatları ise aynı. Elinizi çabuk tutun" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum