• Diğer Haberler
  • Konyalı Dağ Tual Markası ile Türkiye’de İlk 3’e Girmeyi Hedefliyor

Konyalı Dağ Tual Markası ile Türkiye’de İlk 3’e Girmeyi Hedefliyor

Geçtiğimiz yıl Bahçekent Flora ile İstanbul'a giriş yapan Konya merkezli Dağ Mühendislik, Tual Adalar ve Tual Bahçekent adlı 2 yeni projeye start vermeye

04 December 2015
Konyalı Dağ Tual Markası ile Türkiye’de İlk 3’e Girmeyi Hedefliyor

Geçtiğimiz yıl Bahçekent Flora ile İstanbul'a giriş yapan Konya merkezli Dağ Mühendislik, Tual Adalar ve Tual Bahçekent adlı 2 yeni projeye start vermeye hazırlanıyor. Firma Tual markası ile 4 yılda Türkiye'de ilk 3 şirket arasına girmeyi hedefliyor...

Konya merkezli Dağ Mühendislik, Tual marması ile Türkiye'ye açılacak. Geçtiğimiz yıl Bahçekent Flora projesi ile İstanbul'a giren firma, 555 konutluk Tual Adalar ve 2 bin konutluk Tual Bahçekent adlı 2 yeni projeye daha start vermeye hazırlanıyor.

Tual Adalar Kartal projesinin satış ofisinde biraraya geldiğimiz Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, hedeflerinin 4 yıl içinde Türkiye'de ilk 3 şirket arasına girmek olduğunu söyledi.

İşte tüm detayları ile o röportaj...

BAHÇEKENT FLORA'NIN YÜZDE 85'İ SATILDI
Bahçekent Flora'da satışlar nasıl gidiyor?
Bahçekent Flora projesinin satışlarına geçen yıl başladık. 875 konut ve 84 adet rezidans, 260 adet de ticari ünitemiz var. Yüzde 85 oranında satışlar tamamlandı.

1 YILDA YÜZDE 55 KAZANDIRDI
1 yıl önce fiyatlar neydi bugün ne oldu?
Orada yüzde 55 oranında bir prim var. Bahçekent bölgesi ucu açık bir primi var. Orayı başka bölgelerle karşılaştırımayız. İstanbul'un en nadir bölgelerinden biri. Doğru bir yapılaşma var. Metrekaresi 2 bin TL'den satışa çıktık, proje tamamlanınca 5 bin TL'yi görür.

Yeni projeniz Tual Adalar ne aşamada?
Bundan sonra tüm projelerimizi Tual markası ile yapacağız. Kartal Yakacık'taki yeni projemiz Tual Adalar 555 konutluk bir proje. 9 adet de ticari ünite var. 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri mevcut.

Fiyatlar ne kadar olacak?
Fiyatlar henüz netleşmedi. Ama bölgenin en uygun rakamları ile satışa çıkacağız.

Tual Adalar OCAK'TA SATIŞTA
Satış ofisi hazır peki satışlar ne zaman başlayacak?
Ocak'ın ilk haftası satışa başlayacağız. Şu an ruhsat aşamasındayız. Örnek dairelerimiz hazır.

Bir süredir ön talep topluyorsunuz. Proje beklediğiniz ilgiyi gördü mü?
Çok ciddi bir talep var. Bunları yavaş yavaş değerlendireceğiz.

Konya merkezli bir şirketsiniz. Tual Adalar'a Konya'dan talep var mı?
Konya'dan fazla yok. Tual Adalar'a Bostancı'dan Pendik'e kadar geniş bir kitleden talep geldi.

Tual Bahçekent MART SONU SATIŞTA
İkinci yeni projeniz ise Tual Bahçekent. Orada çalışmalar ne aşamada?
Tual Bahçekent'te ruhsat başvurularını yaptık. Mart sonu ya da Nisan başı gibi burada da satışlara start vereceğiz.

İÇİNDE YOK YOK
Projenin detayları hakkında biraz bilgi alabilir miyim?
Yaklaşık 2 bin adet konut. Büyük bir özel hastane, 2 tane özel okul, 3 tane kreş, 2 tane devlet okulu, 150 adet ticari ünite var. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri var.

İstabul'daki ilk 3 projeniz İstanbul'un yeni gelişen bölgelerinde.. Kartal, Bahçekent... Bundan sonra ki projeleriniz de yeni yerleşim yerlerini mi tercih edeceksiniz?
Biz Dağ Mühendislik olarak 24 yıllık bir firmayız. Bizim bir ar-ge kanadımız var. Türkiye'nin farklı lokasyonlarında çalışmalarımız var. Şu anda Kartal'da ilgilendiğimiz başka yerler var. Gelişmeye açık olan ve ihtiyacın olduğu yerlerde olacağız.

3 projenizde de Emlak Konut ortaklığı var. Bundan sonra da Emlak Konut'la mı yürüyeceksiniz?
Böyle bir kayde yok. Herhangi bir kurumla ya da sadece kendi öz kaynaklarımızla da proje geliştirebiliriz.

İSTANBULLU DEĞİL ULUSAL BİR FİRMA OLMAYI HEDEFLİYORUZ
İstanbul'da ciddi bir arsa sıkıntısı olduğu söyleniyor. İstanbullu müteahhitler bu nedenle Anadolu'ya yönelmeye başladı. Böylesi bir ortamda siz ise tam tersi İstanbul'da yatırım yapma kararı aldınız. Bunda ne etkili oldu?
Biz İstanbullu bir firma olma kararı almadık ulusal bir firma olma kararı aldık. Türkiye firması olma kararı aldık. Sadece İstanbul'da değil Mersin, Adana, Kayseri, Konya, İzmir ve Ankara gibi birçok ilde yatırım planımız var.

İSTANBUL'DA ARSA BİTMEZ
İstanbul'da arsa sıkıntısı illaki vardır ama İstanbul'da arsa sıkıntısı da bitmez arsası da bitmez. Kentsel dönüşüm alanları var, rezerv alanları var...Ben İstanbul'da arsa sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyorum.

HEDEF 4 YILDA İLK 3'E GİRMEK
İstanbul için bir hedef koydunuz mu? Yılda şu kadar yatırım yapacağız ya da şu kadar proje geliştireceğiz gibi...?
Şu an mevcutta 2.2 milyar TL'lik projemiz var İstanbul'da. Türkiye gibi 2023 yılına doğru bizim de hedeflerimiz var. Biz bu hedeflerde belli bir rakam belirlemesek de Türkiye'nin ilkleri arasına girme hedefimiz var.

İlk kaç firma arasına girme hedefiniz var?
4 yılda Türkiye genelinde ilk 3 firma arasına girmeyi hedefliyoruz.

Tam seçim bitti sektör yeniden canlanacak derken şimdi de Rusya ile yaşanan gerginlik gündemde. Nasıl değerlendiriyorsunuz bunu?
Ben sektörün Rusya ile yaşananlardan etkileneceğini sanmıyorum. Bu ülkede kont kredisi faiz oranları 2.5'leri gördü. Bunun geçici bir süreç olduğunun vatandaş bence farkında. Çünkü bugün 1'in üzerinde kullandığı krediyi yarın düştüğünde revize edeceğini biliyor. Sektörü hiç etkilemez diye bir iddiam olamaz ama çok da dar boğaza sokacağını düşünmüyorum. Çünkü güçlü bir millete ve tüketiciye sahibiz.

PROJEMİZE GÜVENİYORUZ HER TÜRLÜ SATARIZ
Tual Adalar'ı 1 ay sonra satışa çıkarmaya hazırlanıyorsunuz. Konut kredisi faiz oranları da Rusya ile yaşanan gerginlikten dolayı yukarı tırmanmaya başladı. Bu anlamda müşterilenize bir çözüm sunmayı düşünüyor musunuz?
Biz projemize güveniyoruz. Her türlü satarız. Yaşananlardan etkileneceğimizi düşünmüyorum.

Abiniz Mehmet Dağ geçtiğimiz gün ki toplantıda "İstanbul'da ilk projemiz ama yeni değiliz. 10-15 yıllık bir ar-ge çalışmamız var" demişti. Bu çalışmada göze çarpan neler vardı? Tatmin oldunuz ki İstanbul'a yatırım kararı aldınız...
İstanbul'da ciddi bir nüfus yoğunluğu var. Ciddi göç alıyor. Bu yatırımcı için büyük bir potansiyel demek. Yine buranın alt yapısı da Anadolu'ya göre çok farklı. İstanbul'da doğru bir şehirleşme var. Şehirleşme de müteahhit için en önemli unsurlardan bir tanesi...Siz yeni girdiğiniz bir bölgede alt yapı sıkıntıysa sizin orada iş yapmanız sorundur. İstanbul'da bir de hangi lokasyonda olursanız olun ulaşım sorunu zamansal vardır ama sonuçsal yoktur. Her zaman ulaşım koordinasyonunu sağlayabiliyorsunuz. Yine bazı açıklar gördük. Bu da etkili oldu.

Nasıl bir açıklık gördünüz?
Satış sonrası hizmetler... Site içindeki ahengi bozmama. Örneğin site yönetimine hiç bir menfaat beklemeden katkıda bulunmak. Yatımcısından oturumcusuna kadar herkese gerekli destekleri vermek gerek. Biz bunlara cevap vereceğimizi düşünüyoruz.

İSTANBUL YATIRIMCI İÇİN DAHA KAZANÇLI
Peki İstanbul'da yatırım yapmak daha mı karlı?
Müteahhit için fark eden birşey yok. Siz Anadolu'da da İstanbul'da da aynı kar marjını kakalayabilirsiniz. Ama İstanbul yatırımcı için daha karlı. Anadolu'da prim oranları yüzde 25 ile 40 seviyelerindedir. Ama İstanbul'da bunun sınırı yok.

İSTANBULLU ERGONOMİK VE EKONOMİK MEKANLAR İSTİYOR
Yatırımcı profilinde farklılık var mı?
İstanbul'daki yatırımcı kullanılabilir mekanlar istiyor. Anadolu'da şöyle bir farklılık var; mesela salondan hariç bir oturma odası mantığı var. İstanbul'da kullanılmayan bir mekan istenmiyor. Fuzuli mekanlar yok.

SONRADAN İNŞAATÇILAR ELEK ALTINDA KALACAK
2015 oldukça zor bir yıl oldu. 2 seçim atlattık bir de ülkedeki terör olayları....2016 sizce nasıl bir yıl olur?
Son 1 yıldır aynı şeyi söylüyorum. Gelişen ülkerde 4 yılda bir 1,2-2 senelik suni krizler yaşanır. Bu ekonominin içindeki yanlış şeyleri atabilmesi için bir virüs gibidir. Biz şu an bu 4 senenin 1,5 yılını atlattık. Kalan 2 yıl içinde dayanabilecek firmalar şunlardır; öz kaynakları ile doğru lokasyonda doğru işler yapan ve yaptığı işin arkasında duran firmalar eleğin üstünde kalacak, yan işlerden gelip inşaat sektörüne giren, ya da sektöre nemalanmak için giren firmalar elek altı olacak. Bu zaman sürecinde son 6 ay kaldı. 2016'nın ikinci çeyreğinden itibaren sektör şahlanacak.

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

İstihdamı ve sanayiyi desteklemek amacıyla yürürlüğe konulan Organize Sanayi Bölgelerine Yönelik Bed

09 November 2018


Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

UNESCO mirası Kapadokya’da Peribacaları etrafında yapılan kaçak yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanı M

06 November 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum