Körfez Geçiş Köprüsü’nde Geçiş Ücreti Ne Kadar Olacak?

İstanbul İzmir arasındaki mesafeyi 3 buçuk saate indirecek olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde geçiş ücreti ne kadar olacak?

08 Ekim 2014
Körfez Geçiş Köprüsü’nde Geçiş Ücreti Ne Kadar Olacak?

İstanbul - İzmir arasındaki mesafeyi 3 buçuk saate indirecek olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde geçiş ücreti ne kadar olacak?

2010'da köprünün geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak açıklandı. Köprünün geçiş ücreti halen 35 dolar, geçiş fiyatı açıklandığı tarihte dolar kuru 1.43’tü. Bugün ise dolar kuru 2.30 seviyesinde...

İstanbul-İzmir otoyolu projesi kapsamında inşa edilen Körfez Geçiş Köprüsü İstanbul İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate indirecek. Körfez Geçiş Köprüsü’yle birlikte feribotla yaklaşık 70 dakikayı bulan körfez geçişi ise 6 dakikaya inecek. Fakat bu hızlı seyahatin bir bedeli de var.

Köprünün temel atma töreni 29 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirildi. O zaman köprünün geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak hesaplanmıştı. O tarihte dolar kuru ise 1.43 lira idi. Bugün ise köprünün geçiş fiyatı halen 35 dolar + KDV. Fakat dolar kuru 2.30 lira civarında. Yani 2010 yılında açıklanan fiyatla insanlar 50.05 lira+KDV’ye körfezden geçebileceklerdi. Bugünkü kura göre ise köprünün geçiş fiyatı 115 lira+KDV oluyor.

DÜNYANIN EN UZUN İKİNCİ ASMA KÖPRÜSÜ

Otoyol A.Ş. adı altında birleşen 6 firmanın oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapımına devam edilen köprü 3 gidiş, 3 dönüş ve 1 yaya olmak üzere 7 şeritli olacak. 3 kilometre uzunluğunda inşa edilecek köprü dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü olacak.

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLUNUN GÜZERGAHI

Projenin başlangıç noktası Gebze olup, yapılacak otoyol Dilovası ile Hersek Burnu arasındaki İzmit Körfezi’ni 3 kilometrelik Asma Köprü ve her iki taraftaki viyadükleri geçerek Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanacak. Yeni otoyol, mevcut Bursa çevre yolundan sonra (Bursa – Karacabey) Ayrımı kavşağından yeniden başlayarak Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşacak. Devamında Balıkesir’in batısından güneye yönelen otoyol Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek Turgutlu yakınlarında batıya, İzmir – Uşak devlet yoluna paralel ilerleyecek ve İzmir Çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavşağına bağlanacak. Proje 384 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 427 km uzunluğa göre projelendirildi.

KULELERİN BOYU 120 METREYİ AŞTI

Hürriyet'te yer alan habere göre, Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Karada imal edildikten sonra denize batırılan 38 bin 404 ton ağırlığında keson temelleri üzerinde geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana yükselmeye başlayan köprü kulelerinin boyu 120 metreyi aştı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yeni Doğuşkent projesi yeşiller içerisinde bir hayat sunuyor

Yeni Doğuşkent projesi yeşiller içerisinde bir hayat sunuyor

2017 Bursa konut projeleri arasında dikkat çeken Yeni Doğuşkent projesi, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde

23 Eylül 2017


Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep dönemi başladı

Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep dönemi başladı

Ege Yapı'nın Hasköy'de hayata geçireceği Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep toplanmaya başlandı. B

23 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat