Koronavirüs nedeniyle kira sözleşmesi feshedebilir mi?

Salgın sürecinde kirasını ödemekte zorluk çeken vatandaşlar, "Koronavirüs nedeniyle kira sözleşmesi feshedebilir mi?" sorusuna yanıt arıyor. İşte cevabı…

27 May 2020
Koronavirüs nedeniyle kira sözleşmesi feshedebilir mi? Çin'de başlayarak kısa zamanda tüm dünyaya yayılan ve global ekonomik daralmaya yol açan yeni tip koronavirüs salgını, Mart ayının ikinci haftasından itibaren ülkemizde de görülmeye başlandı. Salgın sürecinde birçok sektörden insanın işi olumsuz etkilendi. Bu dönemde kirasını ödemekte zorluk çeken ve sözleşmesi devam eden vatandaşlar, "Koronavirüs nedeniyle kira sözleşmesi feshedebilir mi?" sorusuna yanıt arıyor.

"SALGIN HASTALIK MÜCBİR SEBEP NİTELİĞİNDE"

T24'te yer alan habere göre, Ticaret Hukuku Uzmanı Dr. Ferhat Kayış, "Koronavirüs Salgınının Konut ve Çatılı İş Yerleri Kiralarına Etkileri Üzerine Düşünceler" başlıklı makalesinde salgın döneminde kira sözleşmelerinin durumunu değerlendirdi.

Koronavirüs salgınının mücbir sebep kapsamında değerlendirilebilecek bir olgu olduğunu belirten Dr. Kayış, "Bu açıdan kira sözleşmesinin salgın hastalık nedenine dayalı olarak gerek olağanüstü fesih gerekse haklı sebeple fesih yoluyla sona erdirilmesi mümkündür" şeklinde konuştu

İçerisinde bulunduğumuz durumda kira sözleşmelerini kanun çerçevesinde değerlendiren Dr. Kayış, "Türk Borçlar Kanunu madde 331'de taraflardan her birinin, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hale getiren önemli sebeplerin varlığı durumunda, sözleşmeyi yasal fesih bildirim süresine uyarak her zaman feshedebileceği hükme bağlanmıştır. Mücbir sebep niteliğindeki salgın hastalık, tacirler bakımından da kira sözleşmesinin feshi için haklı bir sebep teşkil etmektedir" ifadelerini kullandı.

BİLDİRİM ŞEKLİ YAZILI OLMALI

Söz konusu durum nedeniyle yapılacak kira sözleşmesinin fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Ferhat Kayış, "Kanun koyucu yazılı şekli geçerlilik koşulu olarak belirlediği için, sözlü olarak yapılan bildirimler kiralayan tarafından inkâr edilmese dahi hiçbir hüküm ifade etmeyecektir. Yazılılık koşulu, mail, mesaj, mektup veya noter kanalıyla yerine getirilebileceği gibi, kiracının kendi el yazısıyla yazdığı feshe yönelik bildirimi kiralayana vermesiyle de yerine getirilebilir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarında arabulucu dönemi

Ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarında arabulucu dönemi

Yükselen kira fiyatları her gün yeni bir kiracı-ev sahibi tartışmasına yol açıyor. Kiraları artırmak

10 April 2023


Ev sahiplerinden ‘kiram ödenmiyor’ taktiği

Ev sahiplerinden ‘kiram ödenmiyor’ taktiği

Ev sahipleri, yüksek kira taleplerini kabul etmeyen kiracılarını çıkarmak için bu kez de banka hesap

02 January 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum