• Emlak Haberleri
  • Koronavirüs nedeniyle konut dünyasında tedbirler alınıyor

Koronavirüs nedeniyle konut dünyasında tedbirler alınıyor

Virüs salgını nedeniyle bazı inşaat firmaları online satış dönemi başlattı.

27 March 2020
Koronavirüs nedeniyle konut dünyasında tedbirler alınıyor Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kendisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle birçok sektör kendi bünyesinde tedbirler alıyor. Evde kalmanın büyük önem taşıdığı şu günlerde konut dünyası da yatırımcıların evlerinden çıkmadan konut alabilmesini sağlıyor.

İlk olarak 18 Mart günü itibarıyla Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün Web-Tapu sistemini etkin bir şekilde devreye sokması öne çıktı. Konut alım-satımı yapacak vatandaşlara evlerinden çıkmadan online ortamda bu işlemlerinin kolay bir şekilde yapılması sağlandı. Web-Tapu sistemine olan ilgi bu dönemde artarken sistemde işlem yapabilmek için tıpkı tapu müdürlüklerinde olduğu gibi randevu almak gerekiyor.

Devlet tarafından 'evde kal' çağrılarının yapıldığı şu günlerde bazı inşaat firmaları da online satış dönemine girdi. Bu sistemde firmalar, yatırımcılara projelerinde kameralar aracılığıyla online gezinti şansı sunuyorlar. Sonrasında satın alma işlemi de online bir şekilde gerçekleştiriliyor.

KONUT TERCİHLERİ DE ETKİLENECEK

Öte yandan konut dünyasında Koronavirüs salgını sonrası konut tercihlerinin de değişebileceği konuşuluyor. İnsanların bu süreçten sonra daha çok şehir dışında müstakil ev tercih etme isteklerinin ortaya çıkabileceği görüşü hakim.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, konut satışlarında daha önce görülmemiş bir şekilde sanal turların, video ile portföy sunumların ve görüntülü görüşmelerin arttığına dikkat çekti. Yatırımcıların Koronavirüs nedeniyle şehir dışında konut tercih edebileceğinden bahseden Taş, "Şehir içinde müstakil evlerden özellikle kiralık olanlarla ilgili aramalar artmış durumda. Hem sağlık, korku ve tedirginlikten hem de şehir içindeki dairelerini yüksek fiyata satıp şehir dışına doğru olan veya şehir dışındaki evleri çok daha ucuza alabilecekleri için kalabalık siteler yerine müstakil evler, şehrin merkezi yerine de şehir dışı lokasyonlar öne çıkacak" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum