• Emlak Haberleri
  • Koronavirüs salgını konut dizaynlarını da değiştiriyor

Koronavirüs salgını konut dizaynlarını da değiştiriyor

Salgın sonrası döneme hazırlanan konut dünyasında birçok değişiklik bekleniyor.

29 May 2020
Koronavirüs salgını konut dizaynlarını da değiştiriyor Ülkemizde Mart ayının ikinci haftasından itibaren görülmeye başlanan koronavirüs salgını, konut sektörünü birçok açıdan etkiledi. Salgın sürecinde satışlar anlamında olumsuz etkilenen sektör, buna karşın yatırımcıların konut tercihlerinde yaptığı değişikliklerle yeni bir döneme geçiş hazırlığında.

Milliyet'te yer alan habere göre, koronavirüs salgınıyla konut tercihlerinin yanı sıra konut dizaynları da değişiyor. Yeni tasarımlarda insan sağlığı açısından riski en aza indirmek hedefleniyor. Yatırımcılardan gelen talep doğrultusunda ferah yaşam alanları, geniş balkonlu, yeşil alanı bol alanlar hayata geçirilecek.

ESNEK MİMARİ TARZ BENİMSENECEK

Sektörün içerisinde bulunduğu değişim hakkında değerlendirmede bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, insanların evde geçirdikleri zamanın artmasıyla yaşam alanlarını yeni yeni keşfettiklerinin altını çizdi. Günün büyük bölümünün geçirildiği yerler ve balkonların değer kazandığını belirten Durbakayım, "İşini evden yapmak zorunda kalanlar, sakin ve gürültüden arındırılmış; ancak iletişim altyapısı fonksiyonel evin değerini gördü. Salgından korunmak için evlerine kapananların yaşam anlayışları, daha esnek bir mimari tarzın ihtiyacını artıracak ve tüketici alışkanlıkları değişecek. Buna bağlı olarak şehircilik anlayışı ve projeler de evrimleşecek" diye konuştu.

MUTFAK VE SALON ALANI BİRLEŞİYOR

Konut içerisindeki değişimlere de değinen Nazmi Durbakayım, balkon ve teras gibi daha dışa bakan yaşam alanlarına talep artacağını belirterek, "Daire içinde yaşam alanlarıyla çalışma alanlarını aynı anda barındıran esnek ve karma tasarımlar gündeme gelecek. Mutfak ve salonlar birleştirilerek ailenin sosyalleşeceği daha büyük yaşam alanları, bir odanın ofise ayrılması amaçlanacaktır. Ancak İstanbul gibi metropollerde bu tarz değişimlerin mevcut alanlarda yükselmesi çok zor görünüyor. Bu yeni mimari tarzın büyük çaplı kentsel dönüşüm projelerinde hayat bulması bekleniyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum