• Emlak Haberleri
  • Koronavirüs sonrasında konut satışlarında trend değişebilir

Koronavirüs sonrasında konut satışlarında trend değişebilir

Konut satışlarında dijital dönemin yükselişi başladı.

02 April 2020
Koronavirüs sonrasında konut satışlarında trend değişebilir Türkiye'de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle 'evde kal' çağrıları yapılıyor. Kişisel izolasyonun büyük önem taşıdığı salgın günlerinde birçok alım-satım işleri dijital ortamlarda yürütülüyor.

Konut dünyası, Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenmemek adına satışları dijital ortama taşımayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, 18 Mart itibarıyla tapu işlemlerinin Web-Tapu sisteminden yürütüleceğini duyurdu. Bu sistem sayesinde insanlar evlerinden çıkmadan gayrimenkul alışverişi yapabiliyorlar.

Birçok inşaat şirketi de projelerinde yatırımcılara online gezinti imkanı sağlıyor. İnsanlar görsellerden beğendikleri evleri bir de kamera sayesinde gezebiliyorlar. Koronavirüs salgınının sona ermesinden sonra bu dönemde denenen dijital satış yönteminin sonrasında da yeni trend olabileceği düşünülüyor.

"ONLINE GAYRİMENKUL ALIŞVERİŞİ HIZ KAZANACAK"

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan GİSP Başkanı ve Bosphorus Invest YK Başkanı Hakan Gümüş, konut dünyasının dijital öncelikli bir evrim geçireceğinden bahsederek, "Gayrimenkulde yeni finans modelleri artık bir zaruret halini alacak. Tapu sistemlerine blockchain entegrasyonu hız kazanacak ve güvenli ortamda online gayrimenkul alışverişi gerçekleşecek. Büyük meblaların elden ödenmesi dönemi kapanacak. Bu doğrultuda gayrimenkuldeki kayıt dışılık azalacak. Gerçek değer üzerinden işlemlerin yapılması sayesinde sektör şeffaflık ve güven kazanacak. Bu da tüm sektörün ihtiyaç duyduğu bir husus" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkulün menkulleşmesi ve daha küçük meblalarda işlem görebilmesi sayesinde sektör ticaretindeki hacminde yükseleceğini belirten Güneş, "E-ticaret kaynaklı lojistik ihtiyacı artacak, geniş hacimli depolar üretilecek. Data-center'lar önem kazanacak. Akabinde otel, AVM, Ofis gibi ticari gayrimenkullerin kısa vadede olumsuz etkilenmesi olası. Devletin sübvanse etmemesi durumunda iflaslar yaşanabilir. Sanayi mülkleriyle ilgili bir ay içinde ciddi bir hareketlilik yaşanabilir. Ancak artan nakit ihtiyacı ve düşen gayrimenkul fiyatları dolayısıyla Gayrimenkul Yatırım Fonu ve benzeri yapılar büyük alımlar yapabilirler" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum