Kredi faizlerindeki artışa karşı kampanya hamlesi

İnşaat firmaları, konut kredilerindeki faiz artışlarını kampanyalarla sübvanse ediyor.

14 September 2020
Kredi faizlerindeki artışa karşı kampanya hamlesi Ağustos ayı başında kamu bankalarının sonlandırdığı tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasından sonra hem özel bankalarda hem de kamu bankalarında konut kredisi faiz artışları yaşandı. Yaz başında konut dünyasında yakalanan canlılığın korunması adına inşaat firmaları, faiz artışlarına karşı kampanyalar uygulamaya başladı.

Milliyet'te yer alan habere göre, konut kredisi faizleri psikolojik sınır olarak tabir edilen yüzde 1'in üzerinde, yüzde 1.05 ile yüzde 1.64 arasında değişiyor. Aynı zamanda tarihi kampanyada sunulan uzun vade seçeneği de artık bulunmuyor.

"EL BİRLİĞİ İLE GAYRET İÇİNDEYİZ"

Kredi faiz artışlarını ve sektörün son durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kampanya döneminde özel bankaların kredi faizlerindeki hareketin 'yavaş' kalması sebebiyle düşük faiz oranlarının sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Kampanya sonrası yeni dönemde firmaların konut alımını cazip hale getirmeye devam ettirdiğinin altını çizen Durbakayım, "Özel bankalar tüketici ve sektör için atılan adımlara biraz daha destek verseydi ortaya çıkan sinerjiden kazançları da misli olacaktı. Şimdi el birliği ile gayret içindeyiz. Firmaların kendi kampanyalarıyla konut alımını cazip tutmak için faizleri sübvanse eden çalışmaları var. Elbette tek bir tarafın yaptığı çalışma sürdürülebilir olmuyor. Ancak özellikle ihtiyacı olan kesim için bir süre daha koşulların avantajlı olmasını sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Teknik Yapı olarak kendilerinin banka ile yüzde 0.99 faiz oranı sunduklarından bahseden Durbakayım, İstanbul'daki projeleri için ise kendi bünyelerinde 0.64 oranla 72 ay vadeyi içeren ödeme modelleri olduğunu sözlerine ekledi.

"FİYATLAR HALEN YÜZDE 50 UYGUN"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise kredilerde faizlerin genellikle bankalar veya sektör tarafından sunulan özel paketler ile bir süre düşük tutulabildiğini ifade etti.

Kamu bankalarının özellikle birinci el konutta sunduğu yüzde 0.64 faiz oranın bir fırsat olduğunu belirten Elmas, "Kullanabilen tüketici kullandı. Ancak bu oranları sürekli bu seviyede tutmak tabii kolay değil. Bu nedenle konut maliyetleri ile yeni konut fiyatlarını karşılaştırdığımızda hala fiyatların yüzde 50 uygun olduğunu görüyoruz. Konut alımını erteleyenler, aslında bekledikçe fiyatların arttığını görüyor. Bu nedenle faiz düşük olsa bile ödedikleri oran belki de daha çok artacak. Mevcut koşulların da tüketici tarafından değerlendirilmesini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Sur Yapı olarak İstanbul'daki projelerinde yüzde 20 peşinat, yüzde 20 indirim ile 10 yıl sabit taksitle banka kredisi sunduklarını aktaran Elmas, Antalya projelerinde ise yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşinat ile 10 yıl sabit taksitle banka kredisi fırsatı sağladıklarını ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum