Kredi Notu Neye Göre Verilir ?

Nakit sıkıntısı çeken vatandaşın başvurduğu kredinin onayı için bakılan kredi notu neye göre verilir ? İşte yanıtı...

26 Ağustos 2015
Kredi Notu Neye Göre Verilir ?

Nakit sıkıntısı çeken vatandaşın başvurduğu kredinin onayı için bakılan kredi notu neye göre verilir ? İşte yanıtı...

Kredi kullanan ya da yakın zamanda kredi kullanmak isteyen biriyseniz iyi bir kredi skoruna sahip olmak önemli. Çünkü bu sayede bazı bankalardan daha iyi faiz oranıyla kredi kullanabilir, bankalar için potansiyel iyi bir kredi müşterisi olmanın hazzını yaşayabilirsiniz. Kredi skorunuzu öğrenmenin en iyi yolu yarı resmi bir kuruluş olan ve bankaların buradaki notları baz aldığı Kredi Kayıt Bürosu’na üyelik yaparak notunuzu kontrol etmek.

Kredi Kayıt Bürosu'nun belirlediği kredi notu neye göre verilir? İşte yanıtı...

Kredi notu neye göre verilir?

Kullanımda olan kredi kartlarının zamanında ödenmesi ve bireysel kredi ödemeleri - YÜZDE 30

Kredi kartı veya bireysel kredilerin ödemelerini zamanında yapılması yani son ödeme tarihinden önce ödenmiş olması kredi notunu arttıran faktörlerden biridir. Asgari ödeme tutarları dahi olsa zamanında yapılan ödemeler kredi notunu iyileştirir. Ödemelerdeki birkaç günlük gecikmeler bile notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Ödeme yapılmadığı takdirde 90 günün sonunda yasal takip başlar ve bir süre sonra kara listeye girilir. Kredi notunuz dip seviyelere düşebilir.

Hesap bilgileri ve borç toplamı - YÜZDE 25

Kredi kartlarınızın ve kullanılmış olan tüm kredilerin son durumuna bakılır. Gelir ve borç-gelir gider dengesi de kredi notunu etkileyen önemli bir faktördür. Örneğin; kredi düzenli olarak ödeniyor fakat mevcut gelirin çok üstünde borç varsa bankadan kredi çıkmayabilir. Yani 3 bin lira maaşınız var fakat kredi ve kredi kartları borcunuz gelirinizin 3-5 katı ise banka durumu şüpheli bulup kredi vermeyebilir.

Yeni kredi arayışı - YÜZDE 20

Ödeme performansı belli olmasa da yakın zamanda alınan krediler ve hemen üzerinde bir kredi arayışı daha kredi notunu olumsuz etkileyebilir. Kredi notunu etkileme oranı yukarıdaki durumlara göre daha düşüktür. Yine de üst üste aynı günlerde kredi başvurusu yapmak kredi veren kuruluşlar tarafından sakıncalı bir durum olarak algılanabilir. Bir banka krediye onay vermemişse bir müddet beklenilmesi gerekiyor.

Kredi kullanım yoğunluğu - YÜZDE 15

Daha önce kredi kullanmış ve ödemelerini düzenli yapmış biri, hiç kredi kullanmayan birine göre daha yüksek bir kredi notuna sahip olacaktır. Bunun için yakın zamanda kredi kullanmayı düşünenler, en azından düşük limitli de olsa bir kredi kartı alabilir.

-

Kredi Notu Neye Göre Verilir ?

-

Diğer faktörler - YÜZDE 10

Yukarıda yer alan içerikte 'kredi notu neye göre verilir' sorusuna yanıt olabilecek nitelikte bilgiler yer almaktadır. Tüm bu bilgilerin ardından kredi kullanmak isteyen tüketicinin banka ile yaptığı diğer işlemler ve ikili ilişkiler kredi notunu ya da kredi onayı için gereken yeterliliği sağlamaktadır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.