• Emlak Haberleri
  • Kurlardaki hareketlilik villa satışlarını da olumsuz etkiledi

Kurlardaki hareketlilik villa satışlarını da olumsuz etkiledi

Son günlerde yaşanan döviz kuru artışı, gayrimenkul sektörünü de olumsuz etkiledi. Özellikle de villa satışlarında gözle görülür bir azalma yaşandı.

12 August 2018
Kurlardaki hareketlilik villa satışlarını da olumsuz etkiledi Döviz kurunda yaşanan artışlar, villa satışlarını da olumsuz etkiledi. ERA Gayrimenkul Türkiye Direktörü Kadir Tümen, özellikle tatil bölgelerinde bulunan lüks yazlık villaların satışına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, yazlık lüks villa yatırımlarının son 20 yıllık süre zarfında daha kolay hale geldiğini ve bu tarz gayrimenkullere olan arzının da geçen süre içerisinde artış gösterdiğini ifade etti.

Ülkemizde sosyo-ekonomik şartlar bağlamında yaşanan değişimlerin, tüketim alışkanlıkları konusunda görülen farklılıkların ve gelir düzeyindeki artışların, tatil yapmayı bir ihtiyaç haline getirdiğini belirten Tümen, bu gibi etkenlerin yazlık taleplerini arttırdığını, ancak son günlerde dövizde yaşanan artışlar sebebiyle yazlık konutlara yönelik alışkanlıklarda da bir takım farklılıklar yaşandığını dile getirdi.

Dövizdeki değişimin ve yükselişin, tatil sezonu olan ilkbahar ve yaz aylarında yaşanması nedeniyle, yazlık yatırımcılarının bir süre bekleme yönünde eğilim gösterdiğini belirten Tümen, bu durumun yazlık villa satışlarını önemli ölçüde düşürdüğünü ifade ederek, ‘Bu zaman diliminde yaşanan döviz kuru artışı ve yüksek faizler, tüketicileri satın alma opsiyonu yerine, kiralama seçeneğine yöneltiyor ve kiralama seçeneği yatırımcılar açısından daha rasyonel görülüyor. Bir süredir karşı karşıya olduğumuz bu durumun, 2019 yılı yaz dönemine kadar süreceği kanısındayız.’ şeklinde konuştu

YAZLIKÇILARIN TERCİHLERİ DEĞİŞTİ

Bu sezon yaşanan talep değişiminin yanı sıra, yazlık tercihlerinde de değişimler görüldüğünü ifade eden Tümen, yerli ve yabancı yazlık yatırımcılarının farklı tatil yörelerini seçtiğini, yerli yatırımcıların bilhassa büyük şehir merkezlerini ve ulaşım açısından sorun yaşamayacağı bölgeleri tercih ettiğini kaydetti. Tümen, son yıllarda Balıkesir Edremit körfezi civarında konumlanan Küçükkuyu, Akçay, Altınoluk, Ören, Gömeç ve Ayvalık’ın bu açıdan özellikle öne çıktığını belirtti.

Akdeniz Bölgesi’nin, yabancı tarafından yatırım yapılan ikinci bölge olma konumunu hala koruduğunu da dile getiren Tümen, bu bölgede ağırlıklı olarak yabancılara yönelik konut satışlarında Antalya bölgesinin öne çıktığını, özellikle Kalkan, Kemer ve Kaş gibi yörelerdeki yazlık projelerin yabancı yatırımcılarca daha çok tercih edildiğini sözlerine ekledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum