Londra’da lüks konutların fiyatları düştü

LonRes’in yaptığı araştırmaya göre, Londra’da lüks konut satıcıları satışları canlı tutmak için fiyatları düşürdü.

18 August 2023
Londra’da lüks konutların fiyatları düştü 5 milyon sterlin (6,4 milyon dolar) ve üstü değerindeki anlaşmalara yapılan fiyat indirimlerinin sayısı, Temmuz ayında geçen yılın neredeyse iki katına çıktı.

İngiltere’de ipotek oranlarının kısa sürede hızla artması, anlaşmaların iptal olmaması için Londra’nın en varlıklı konut satıcılarını bile indirim yapmaya zorluyor.

LonRes’in yaptığı araştırmaya göre 5 milyon sterlin (6,4 milyon dolar) ve üstü değerindeki anlaşmalara yapılan fiyat indirimlerinin sayısı, Temmuz ayında geçen yılın neredeyse iki katına çıktı. Yapılan araştırmada, Londra’nın en zengin bölgelerini de kapsayan konut piyasasında alım satım işlemi hacminin de Temmuz ayında bir önceki yıla oranla yüzde 25’ten fazla düştüğü görüldü.

LonRes’in Araştırma Başkanı Nick Gregori, “İpotek piyasasının istikrarsızlığının bu sermaye odaklı sektöre olan etkisi direkt olmasa bile hem alıcılar hem satıcılarda kararsızlık yaratarak sektörün duyarlılığını etkiliyor” dedi.

Maliyetli borç alma, ekonomik belirsizlikler ve bu jenerasyonun en zorlu yaşam maliyeti krizi sonucu İngiltere’de milyonlarca evin değeri düştü. Bunun sonucunda Londra’nın lüks konut piyasasında alıcıların ve satıcıların fiyat beklentileri arasında bir açıklık ortaya çıkması, bazı satıcıların fiyatları düşürmeye isteksiz olmasına sebep oldu. Bu, başkentte daha fazla alım satım işleminin iptal olmasına yol açtı ve 5 milyon sterlinin üstündeki anlaşmaların iptal olma oranı bir önceki yılın aynı dönemine oranla Ocak ve Temmuz ayları arasında yüzde 15 artış gösterdi. LonRes’in ana satış göstergesi olarak gördüğü Temmuz ayında satışa çıkan evlerin sayısı ise yüksek finansman maliyetlerinin potansiyel alıcıları vazgeçirmesi üzerine geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 düştü.

Buna rağmen Londra'nın lüks konut piyasasının borca daha az bağımlı doğası, en pahalı ev satışlarının daha ucuz anlaşmalardan daha iyi durumda olduğu anlamına geliyor. 5 milyon sterlinin üstündeki konutlara gelen yeni talimatlar, Londra genelindeki yüzde 12,4'lük bir düşüşe oranla Temmuz ayında yıllık bazda neredeyse üçte bir oranında arttı. Geçtiğimiz ay satışa çıkan konut sayısının düşmesine rağmen bu düşüş, yapılan gerçek satışlardan daha az belirgin. Eğer bu anlaşmalar yapılırsa gelecek aylardaki satış verileri iyileşebilir.

“Borç alma maliyetleri ilerleyen aylarda düşerse ve ekonomi daha iyi performans gösterirse yılın sonunda daha güçlü bir kapanış görebiliriz” diyen Gregori, eğer yakın zamanda görülen istikrarsızlıklar devam ederse işlem sayısının düşük kalmasını ve değerlerin daha da fazla baskı altında kalmasını beklediklerini ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum