Lüks villaların yeni adresi Sapanca

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde özellikle son yıllarda orman içerisindeki lüks villalara Arapların büyük ilgi gösterdiği belirtildi.

24 Temmuz 2017
Lüks villaların yeni adresi Sapanca Sapanca, muhteşem göl manzarası ve İstanbul gibi metropole yakınlığıyla birçok yatırımcının yeni gözde yerleri arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda Arap yatırımcıların Sapanca Gölü'nü manzarası altına alan orman içerisindeki villalara büyük ilgi gösterdiği öğrenildi. Gayrimenkul uzmanları, Sapanca'nın özellikle son 5 yıldır büyük bir değişim yaşadığını belirtiyorlar.

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, muhteşem doğası ile göl manzarasını birleştiren lüks villaların fiyatları 200 bin dolardan başlayarak 1 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Bölgedeki emlakçılar, lüks villa yapımların devam etmesine rağmen Arapların alımlarında yavaşlama görüldüğünü bildirdiler.

Sapanca Gölü manzaralı tepelerdeki villalarda son yıllarda büyük fiyat artışlarının yaşandığı belirtilirken bu fiyat artışında gelen yoğun ilginin etkisi olduğu düşünülüyor. Bölgedeki emlakçılar yaşanan fiyat artışlarından sonra Türklerin Sapanca'ya ilgisinin azaldığını ifade ettiler. Yaşanan talep azalmaları sonrası bazı inşaat firmalarının iflas ettiğini belirten emlakçılar, bölgenin kontrol altına alınmaması halinde ileride daha büyük sıkıntıların doğabileceği görüşündeler.

''ORMANLIK ALANLAR KATLEDİLMİYOR''

Sapanca doğasına ve gölüne son yıllarda artan yoğun ilgiden sonra bölgedeki arazilerin durumu da gündeme geldi. Bölgede faaliyet gösteren inşaat yetkilileri, lüks villa yapılan arazilerin şahsa ait araziler olduğunun altını çiziyorlar. Yaklaşık 150 yıl önce tepede bulunan arazilere tapuların verilmiş olduğunu hatırlatan yetkililer, ormanlık alanların katledilmediğini belirttiler. Bu bölgelerin tapulu arazi olduğunu yineleyen yetkili, ''Belediye alanı imara açtıktan sonra verilen izinlere göre inşaatlar yapılıyor. Ormanlık alanlarda kesinlikle ağaç kesilmiyor. Eğer ağaç kesen olursa çok büyük cezalar veriliyor. Hapis cezası alanlar bile olabiliyor.'' şeklinde konuştu.

Günümüzde yaşanan fiyat artışlarından dolayı Türklerin Sapanca'ya olan ilgisinin azaldığını belirten bir başka gayrimenkul uzmanı, geçmişte zengin Türklerin bölgede yazlık sahibi olduğunu hatırlattı. Yeni alımların olmamasına rağmen geçmiş yatırımlar ile şu anda da Türklerin bölgede villa sahibi olduğunu belirten gayrimenkul uzmanı, ''Şu anda da zengin ve Sapanca'ya yakın olan Türklerin villaları var. Bunlar daha çok İstanbul'un elitleri. Ancak son 5 yıldır zengin Araplar bölgeye çok fazla yatırım yaptı. İşler yavaş gidiyor ama hala elit Arapların Sapanca'ya ilgisi devam ediyor.'' ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum