Mahkemeden Kiracıları Rahatlatacak Karar

Ankara Batı Adliyesi 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden tüm kiracılara emsal olabilecek bir karar çıktı.

15 Haziran 2015
Mahkemeden Kiracıları Rahatlatacak Karar

Ankara Batı Adliyesi 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden tüm kiracılara emsal olabilecek bir karar çıktı.

Ankara'da bir sitede yönetim onarım için ev sahibiyle birlikte kiracıya da fatura çıkarınca açılan davada mahkeme ret kararı verdi. Kiracılar geriye dönük 5 yıl için bakım, onarım paralarını faiziyle geri isteyebilecek.

Ankara Batı Adliyesi 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden kiracıları rahatlatan bir karar çıktı. Mahkeme, bir site yönetiminin bakım ve onarım giderini kiracıdan istemesini, Kat Mülkiyeti Kanunu’na aykırı buldu. Kiracıları ilgilendiren karar, Ankara’nın Eryaman semtindeki Kaçkar Sitesi’nde oturan Önder Gökçekaya adlı vatandaşın site yönetimi aleyhine açtığı davadan çıktı. Gökçekaya, site yönetiminin 25 Ocak’ta aldığı kararla siteye “demir kapı yapılması, giriş bariyeri, çıkış kapanı, sulama, bakım ve temizlik için işçi çalıştırılması” gibi masraflara kiracı olduğu için 50 lira, ev sahibinden de 50 lira olmak üzere toplam 100 lira alınması kararı verdiğini belirterek, bunun hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdı.

MAHKEME KİRACIYI HAKLI BULDU

Mahkeme Hâkimi Saffettin Aldemir ise 50 liralık giderin kiracıdan istenmesine karşı, “Onarım bakım gibi genel giderlerinden doğan demirbaş niteliğindeki masrafları gayrimenkulün maliki yani tapusuna sahip kişi karşılar” kararı verdi.

EMSAL KARAR

Habertürk'ten Cemal Doğan'ın haberine göre; Kiracının avukatı Mehmet Ali Canlı, “Bu kararla birlikte şimdiye kadar benzer şekilde yönetimlerce kendilerinden bakım-onarım adı altında para alınan kiracılar dava açabilir ve son 5 yılda ödedikleri parayı geriye dönük faiziyle birlikte alabilir” dedi.

Apartman yöneticileri genellikle apartman bakım-onarım masraflarını kiracıdan talep ettiğinden ev sahibi ile kiracılar arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanabiliyordu. Bu emsal karar ile birlikte kiracılar artık apartman bakım-onarım masraflarından muaf olabilecek. Buna ek olarak son 5 yılda ödediği bakım-onarım masraflarını faizi ile birlikte geri alabilecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tamer Özyurt TÜİK Mayıs Verilerini Değerlendirdi

Tamer Özyurt TÜİK Mayıs Verilerini Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Mayıs ayında gerçekleşen konut satışlarına ilişkin verilerini değerle

23 Haziran 2017


Ankara Kent İncek Projesinin Fiyatları Açıklandı

Ankara Kent İncek Projesinin Fiyatları Açıklandı

Ankara İncek'te hayata geçirilen Kent İncek projesinin fiyatları açıklanıyor...

23 Haziran 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat