Mahmutbey-Esenyurt metrosunda çalışmalar başladı

İstanbul'un en uzun metro hattı olacak projede ilk harç dökümü yapıldı.

31 August 2021
Mahmutbey-Esenyurt metrosunda çalışmalar başladı İstanbul'da merakla beklenen yeni metro çalışması Mahmutbey-Esenyurt metrosunda ilk harç dökümü yapıldı. Söz konusu işlem için dün tören düzenlendi ve projede çalışmalar resmen başladı.

Törende düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, İBB'nin en uzun metro hattı Mahmutbey-Esenyurt Hattı'nın inşaatını başlatmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, "Bütün amacımız, hedefimiz 2024 yılında Kabataş'tan binen bir yolcunun Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'ne kadar hiç kesintisiz aktarma bile yapmadan gelebiliyor olmasını sağlamak" diye konuştu.

İLK BÖLÜMÜN AÇILIŞI 2024'TE

Programda bir konuşma yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, on hatta birden aktif bir biçimde çalışan bir kent olmanın keyfini yaşadıklarını belirterek, "Bazen şöyle bir imada bulunuyorlar. İhalelerini biz yaptık. İhale yapmak ne yazık ki iş değildir. Keşke ihale yapıldığı gibi bu işler yapılıp bitirilseydi de biz bugün böyle bir başlangıç yapmak zorunda kalmasaydık. Hatta tam aksine metroya binip Esenyurt'a gidip meydanda Kemal Deniz Bozkurt başkanımla 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın bir konserini yapsaydık. İhale yapmak şöyle olur; Bir projeyi hazırlarsınız. Önce fizibilitesiyle başlarsınız, proje hazırlarsınız. Daha sonra finansmanıyla ilgili altyapıyı oluşturursunuz. Finansmanı olmadan bu çapta inşa edilmesi mümkün değildir. O bakımdan finansmanı organize edersiniz. Sonra ihale yaparsınız; en uygun en doğru koşullarda. Bir işi ihaleyle beraber başladığı gibi bitirmiş olursunuz" ifadelerini kullandı.

Mahmutbey-Esenyurt metrosunun özelliklerinden de bahseden İmamoğlu, "Esenyurt meydandan bir Esenyurtlu vatandaşım, Mahmutbey'e 28 dakikada gelecek. Mecidiyeköy'e 60 dakikada gidecek. Kabataş'a 67 dakikada gidecek Bir uçtan bir uca, yani 43 kilometreyi 67 dakikada kat edebilecek. Günlük bir buçuk milyona yakın yolcuya bu hat hizmet etmiş olacak. Muazzam bir rakam. Lütfen bu duyarlılığı, bu milli davranışı Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimizden, tam da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda diliyorum" diye konuştu.

Açılış için tarih belirten Başkan İmamoğlu, "İlk etapta Mahmutbey Kanuni Sultan Süleyman hattını yani 6 buçuk kilometre uzunluğundaki ve 5 istasyondan oluşan bölümünü inşallah 2024 yılında açacağız. Ancak ilave olarak finansman ihtiyacımız var ve bu finansman İhtiyacımızı da elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum