Mardin’e 221 Kilometrelik Suni Nehir İnşa Edildi

Mardin Kızıltepe'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

25 Temmuz 2014
Mardin’e 221 Kilometrelik Suni Nehir İnşa Edildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mardinliler için müjdeyi verdi. Mardin'e 221 kilometrelik bir suni nehir inşa edildi. Kanalların dolması bekleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Mardinliler 100 yıldır suyu hasretle bekliyorlar. Mardin ovası, Kızıltepe ovasında yaşayan insanlarımızın bu hasretini kısa sürede gidereceğiz. 221 kilometrelik bir suni nehir inşa ettik. Kanallar dolduğu zaman Kızılırmak Nehri'nin mart ayındaki debisi ile aynı olacak. Yani saniyede 200 metreküp su Mardin Ovası'na akacak"

MARDİN'DE YAŞAMAK İÇİN FIRSAT

Mardin'de Ilısu Barajı'nda incelemelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen’i makamında ziyaret etti. Eroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, daha önce Mardin’e geldiğini ve Mardin’in susuzluk çektiğini söyledi. Eroğlu, "30 yıl nereden su vereceklerini düşünmüşler, çıkaramamışlar. Mardin’e geldik. Midyat’tan oradan da tebdili kıyafetle Beyazsu deresine indik. Beyazsuyu görünce bu, Mardin ve ilçele​rine fazlasıyla yeter dedik ve bir günde karar verdik. Kısa sürede Başbakanımızın talimatıyla bu sözümüzü yerine getirdik. Bugün Yeşilli, Midyat ilçeleriyle Kabala Mahallesi'ne Beyazsudan hat çekeceğiz. Temel atma törenini bugün beraber gerçekleştireceğiz" dedi.

SUYU HASRETLE BEKLİYORLAR

GAP bölgesinde bulunan 9 il arasında yer alan Mardin’in şanslı bir konumda olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, "Mardinliler 100 yıldır suyu hasretle bekliyorlar. Mardin ovası, Kızıltepe ovasında yaşayan insanlarımızın bu hasretini kısa sürede gidereceğiz. 221 kilometrelik bir suni nehir inşa ettik.Kanallar dolduğu zaman Kızılırmak Nehri'nin mart ayındaki debisi ile aynı olacak. Yani saniyede 200 metreküp su Mardin Ovası'na akacak.Bu sularla 163 bin 330 dekar alan cazibe ile sulanacak. Suya hasret çorak topraklar nihayet suyla buluşacak. Bu modern sulama sisteminin maliyeti 146 milyon TL'dir. 2013 yılının Eylül ayında 18 yatırımın müjdesini vermiştim. Bugün o 18 yatırımın 12 projesi tamamlanarak hizmete girmiştir. Geri kalanları da en kısa sürede tamamlanacaktır" diye konuştu.

1 MİLYON FİDAN

Bu yıl içinde Mardin genelinde 1 milyon gelir getirici fidan dikeceklerini ifade eden Bakan Eroğlu, "Çorak alanlara gelir getirici ağaç dikeceğiz. Buraları parselleyip hakkaniyet ölçüsünde köylülerimize kura sistemiyle vereceğiz. Bakanlık olarak dikeceğimiz fidanların bakımını 3 yıl süreyle üstleneceğiz. Ayrıca Mardin’de üreteceğimiz 2 milyon fidanın 1 milyonunu Mardin’de ekeceğiz" dedi.

''DOĞANIN DENGESİNİ BOZUYOR''

Cihan'ın haberine göre, anız yangınlarıyla ilgili de konuşan Bakan Eroğlu, "Anız yakılmasına karşı duyarlıyız. Orman yangınlarından ziyade anız yangınları ile uğraşıyoruz. Yakılan anızlar topraktaki bütün canlıları yok ediyor. Doğanın dengesini bozuyor. Böyle giderse anız yakanların torunları ekecek toprak bulamayabilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı anız biçme ve dönüştürme makinası çıkardı. Çiftçilerimizin müracaat etmesi durumunda Bakanlık yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediye Başkanlığı, belediye mülkiyetinde olan 2 bin 192 metrekare arsayı 2 milyon

16 Ekim 2017


Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

İzmir Ulukent'te inşa edilen Norda Homes projesinde çalışmaların yanı sıra daire satışları da devam

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.