Markalı Konut Projelerinde Zam Kapıda

27 Ağustos 2014
PAYLAŞ
Markalı Konut Projelerinde Zam Kapıda

Konut satışlarında durgunluğu yaz döneminde kampanyalarla aşmaya çalışan gayrimenkul sektörü sonbaharda zam sinyali veriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde temmuz ayında 85 bin 101 konut satıldı. Haziranda 92 bin 936, geçen yılın temmuzda ise 106 bin 636 konut satılmıştı. Buna göre, geçen ay şahlan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 8,4, geçen yılın aynı ayma göre ise yüzde 20,2 düşüş göstermiş oldu. Ocak - Temmuz 2014 döneminde satılan toplam konut sayısı 609 bin olarak gerçekleşirken, geçen yıl aynı dönemde 675 bin konut satılmıştı.

TÜİK temmuz ayma ilişkin konut satış istatistiklerini dün açıkladı. Türkiye genelinde ilk kez satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 azalarak 39 bin 373 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46,3 olarak hesaplandı. Söz konusu ayda, Türkiye genelinde ikinci el konut satışları da geçen yılın aynı ayma göre yüzde 20,4 düşüş göstererek 45 bin 728 oldu.

EN FAZLA ARTIŞ İSTANBUL'DA

İpotekli yapılan kredili konut satışları ise Türkiye genelinde yüzde 32.9 gibi büyük ölçüde düşerek 30 bin 912'ye geriledi ve toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 36.3 olarak gerçekleşti.

Temmuz 2014'te konut satış fiyatlarının en fazla arttığı il İstanbul oldu.

OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Eflasyondaki artış, döviz kurundaki hareketin inşaat malzeme fiyatları üzerinde yarattığı spekülatif hava ve yeni Tüketici Yasası'nın getirdiği ek maliyetler ev almak isteyenleri olumsuz etkileyecek.

Konut satışlarında durgunluğu yaz döneminde kampanyalarla aşmaya çalışan gayrimenkul sektörü sonbaharda zam sinyali veriyor. Şirketler, maliyet artışlarından kaynaklanan zammı, eylül ayında piyasayı izledikten sonra uygulamaya koymayı planlıyor.

''GÜCÜ OLAN ŞİMDİ EV ALSIN''

İnşaat sektörünün önde gelen isimleri, projelerin satış hızlarına göre bu artışın yüzde 5 ila 20 arasında değişebileceğini belirtirken, sektör temsilcileri "Gücü olan şimdi ev alsın" tavsiyesinde bulundu.


"Markalı Konut Projelerinde Zam Kapıda" haberine ait yorum yok

Yorum Yap