Marmara Bölgesi AVM Kira Gelirinde Lider Oldu

Eva Gayrimenkul Değerleme Türkiye Genelinde AVM kira değeri haritasını çıkardı...

03 Kasım 2015
Marmara Bölgesi AVM Kira Gelirinde Lider Oldu

Eva Gayrimenkul Değerleme Türkiye Genelinde AVM kira değeri haritasını çıkardı...

EVA Gayrimenkul Değerleme, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinin kira değerleri ile ilgili gerçekleştirdiği "Türkiye Alışveriş Merkezleri Kategori Bazlı Kira ve Alan Analizi Raporu" araştırmasını yayınladı. Araştırma kapsamında EVA Gayrimenkul, Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinde bulunan toplam kiralanabilir alanının %25'i üzerinde geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirerek, Türkiye genelinde AVM kira değeri haritasını çıkardı. Alışveriş merkezlerinde yer alan markaların sektörlerine göre 17 temel kategoride incelendiği çalışmada; ödenen ortalama kira değerleri, kullanım alanları, alan/kira verimliliği oranları tespit edildi. Veriler 7 bölge, İstanbul, Ankara ve Anadolu bazında detaylandırıldı.

AVM kira gelirinde Marmara Bölgesi Lider Oldu

Ortalama kira gelirlerine bakıldığında Marmara Bölgesi'nin aylık 37,3 dolar/m2 kira geliriyle Lider oldu. İkinci sırayı aylık 24,6 dolar/m2 ile Ege Bölgesi alırken, onu aylık 23,4 dolar/m2 ile Karadeniz Bölgesi,  aylık 21 dolar/m2 ile Akdeniz Bölgesi,  aylık 20,8 dolar/m2 ile İç Anadolu Bölgesi, aylık 16,3 dolar/m2 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi, aylık 14,9 dolar/m2  ile Doğu Anadolu Bölgesi takip etti. Marmara bölgesinin diğer bölgelere göre yüksek olmasının nedeni ise İstanbul faktörünü barındırması olduğuna dikkat çekildi.

resim1

Avrupa Yakası Kira Şampiyonu İstanbul Oldu

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Alışveriş merkezlerinde kira değerleri ağırlıklı ortalaması Türkiye genelinde aylık bazda 29,03 dolar/m2 olarak çıkıyor. Ancak bu rakamı kendi başına yorumlamak yeterli değil, alt kırılımlarına da bakmak gerekiyor. Buna göre kira bedellerinde aslı şehirler diyebileceğimiz İstanbul ve Ankara‘yı ayrıştırdığımızda ortalamaların düştüğünü görüyoruz. İstanbul ortalamada aylık bazda 41,67 dolar/m2 ile başı çekerken, Ankara‘da ortalama aylık rakam 21,77 dolar/m2 değere oturuyor. Anadolu şehirlerinde bu rakam ayda 19,17 dolar/m2'ye düşüyor. İstanbul AVM'lerde her türlü ortalamayı yükselten itici bir güç olarak göze çarpıyor.” dedi.

Yazıcı, “İstanbul özelinde baktığımızda farklı bir analiz görüyoruz. Avrupa Yakası ortalamada aylık 44,10 dolar/m2 kira öderken, Anadolu Yakası aylık 38,5 dolar/m2 kira ödüyor. Şehir geneli ortalama olarak ayda 41,67 dolar/m2 kiraya oturarak Marmara Bölgesini yukarı çekiyor ve en yüksek kira getirili bölge yapıyor.” şeklinde konuştu.

resim 2

resim 3

İstanbul özelinde yapılan değerlendirmede Anadolu Yakası ile Avrupa Yakasının kira değeri ortalamalarında birbirlerini yakaladığı görülüyor. Ancak Avrupa Yakasında bulunan AVM'lerdeki birçok kategori, Anadolu Yakasına göre daha fazla kira ödüyor. Uzmanlar, nüfusun üçte ikisinin Avrupa Yakasında yaşadığı ve hane halkı gelirinin Avrupa Yakasından daha yüksek olması nedeniyle bu durumun normal bir sonuç olduğunu belirtiyor. Ancak yiyecek içecek kategorisi ile yapı marketi, süpermarket ve sinema gibi alışveriş merkezlerinin sinerjisini yaratan sürükleyici mağazaların her iki yakada da birbirine yakın kira bedeli ödediği belirleniyor. Anadolu Yakasında, Avrupa Yakasına göre daha fazla kira ödeyen kategorilerin ise spor giyim-spor malzemeleri ile teknoloji marketleri olduğu belirtiliyor.

Türkiye kategori bazında ortalama kira değerleri
Alışveriş merkezlerinde kullandıkları metrekareden bağımsız olarak bölgesel bazda kira değerleri incelediğinde; en büyük kira bedellerini metrekare bazında kuyumculuk sektörü öderken, bunu sırası ile aksesuar mağazaları, iletişim mağazaları, yiyecek-içecek mağazaları ve kişisel bakım mağazalarının takip ettiği görülüyor. Kuyumculuk ve iletişim çok az alan kaplasa da en yüksek kira bedellerini ödüyor. En düşük kira bedellerini ise metrekare bazında bakıldığında sinema-eğlence-spor, yapı market ve süpermarket sektörü ödüyor.

resim 11HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


‘Hem deniz hem kara ulaşımında yollar Üsküdar’a çıkacak’

‘Hem deniz hem kara ulaşımında yollar Üsküdar’a çıkacak’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’da gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili açıklamalard

11 Ocak 2018


Silivri'de bazı taşınmazlara acele kamulaştırma kararı çıktı

Silivri'de bazı taşınmazlara acele kamulaştırma kararı çıktı

Resmi Gazete'de İstanbul'un Silivri ilçesinde devam eden Kuzey Marmara Otoyolu Deplase Hattı projesi

11 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum