• Emlak Haberleri
  • Marmaris ve Datça'da kaçak yapılaşmaya karşı denetleme

Marmaris ve Datça'da kaçak yapılaşmaya karşı denetleme

Yazlık bölgelerde imara aykırı yapıları tespit çalışmaları sürüyor.

29 August 2019
Marmaris ve Datça'da kaçak yapılaşmaya karşı denetleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kaçak yapılaşmanın önüne geçme adına başlatılan çalışmalar, Türkiye'nin turizm açısından öne çıkan bölgelerde sürdürülüyor. Geçtiğimiz günlerde Bodrum'da yapılan denetlemelerin arından şimdi de Marmaris ve Datça'da çalışmalar sürdürülüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, söz konusu çalışmalar Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil ile bağlı ekipler tarafından Marmaris ve Datça'da sahil güvenlik ekiplerine ait teknelerle kıyı ve koylarda yapıldı.

Yapılan incelemelerin Marmaris'in Adaköy, Turunç, Söğüt, Bozburun mahallelerinin yanı sıra Kumlubük, Serçe Limanı, Bozukkale, Cennet Adası mevkilerinde; Datça'nın merkez ve Aktur kıyı şeridinde yapıldı. Yapılan çalışmalarda imara aykırı olduğu belirtilen inşaatlar denizden incelendi.

YAPI KAYIT BELGELERİ İPTAL EDİLİYOR

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Muğla ili genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ziyaretleri çerçevesinde imar barışı, kıyı kanunu, sit ve Özel Çevre Koruma (ÖÇK) kurallarına aykırı izinsiz uygulamaların yerinde denetiminin yapıldığını hatırlattı.

Marmaris ve Datça bölgelerinde 100 kişilik bir ekiple denetimlerde bulunduklarını belirten Kahraman, "Teknik ekiplerimiz Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye kıyılarında denetimler yapmaktadırlar. Tespit edilen aykırılıklar için ilgili belediyelere bildirim yapılmakta ve imar kanunu uyarınca yasal sürelerin sonunda aykırılıkları giderici işlem yapılmaktadır. Kanuna aykırı yapı kayıt belgeler iptal edilmekte ve mühürlemeler gerçekleşmektedir" şeklinde konuştu.

Kaçak yapılaşmada teknolojiyle yardımıyla mücadele edildiği bilinirken sahil bölgelerinde de denetimler sırasında yapılar fotoğraf ve video ile tespitler kayıt altına alınırken uydudan çekilmiş fotoğraflarla da kıyıların eski ile yeni hali karşılaştırıldı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum