Mega Projeler İstanbul’un Bu Bölgesinde Fiyatları Uçurdu

23 Şubat 2016
PAYLAŞ
Mega Projeler İstanbul’un Bu Bölgesinde Fiyatları Uçurdu

Son 3 yılda fiyatların yüzde 75 oranında arttığı Zekeriyaköy bölgesinde 3. Boğaz Köprüsü'nün tamamlanmasıyla ve Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli ile fiyatlarda yeni bir artış olması bekleniyor...

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin 2015 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu'na göre son 3 yılda Zekeriyaköy'de konut fiyatlarında yüzde 75'lik artış görüldü. Metrekare satış fiyatları 2 bin 800 lira ile 22 bin lira arasında geniş bir bantta değişen Zekeriyaköy'de ortalama fiyat 8 bin 585 TL olarak belirlendi. Bölgede fiyatların 3. Boğaz köprüsünün tamamlanmasıyla yeni bir yükseliş yaşaması bekleniyor.

Zekeriyaköy bölgesinde projelere bakıldığında genellikle üst gelir seviyesine hitap ettiği ve düşük yapılaşmadan kaynaklı sosyal tesis ağırlıklı olduğu gözleniyor. Zekeriyaköy bölgesinden geçmesi planlanan 3. Boğaz Köprüsü ile Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli bölgedeki arsa ve konut fiyatlarının değerini şimdiden arttırmaya başladı.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgede markalı konut piyasasının aktif olarak 2000 yılında başladığını, mevcut ve geliştirilmekte olan projeler göz önüne alındığında 15 yıldan bu yana bölgede yaklaşık 32 firmanın rekabet ettiğini belirtiyor. Bölgedeki fiyat aralığının geniş olmasında projelerin villa ya da apartman gibi farklı tiplerde olmasından kaynaklandığını söyleyen Yazıcı fiyatlarda konum, ulaşım ve orman manzarası ile projenin prestiji gibi niteliklerinde etki ettiğini belirtti.

Geçen yıla oranla satış rakamlarının Zekeriyaköy'de ortalama yüzde 10-15 oranında yükseldiğini ifade eden Yazıcı, Zekeriyaköy’den geçecek olan 3. Boğaz Köprü’nün tamamlanmasıyla değer artışının devam edeceğini ve bununla birlikte Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli'nin de konut projelerinin değerini artıran bir diğer faktör olacağını açıkladı.


"Mega Projeler İstanbul’un Bu Bölgesinde Fiyatları Uçurdu" haberine ait yorum yok

Yorum Yap