• Emlak Haberleri
  • Merkez Bankası Faiz Kararına İnşaat Temsilcilerinin Yorumu

Merkez Bankası Faiz Kararına İnşaat Temsilcilerinin Yorumu

İnşaat sektörü temsilcileri Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı. İşte o yorumlar...

21 Nisan 2016
Merkez Bankası Faiz Kararına İnşaat Temsilcilerinin Yorumu

İnşaat sektörü temsilcileri Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı. İşte o yorumlar...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya dün ilk faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirdi, politika faizini ise sabit bıraktı.

Bu düşüş sonrasında gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Hem konut sektörü temsilcileri hem de konut alıcıları üzde 1.15 seviyelerinde seyreden faiz oranlarını yakın zamanda yüzde 1 altına düşmesini bekliyor.

İnşaat patroları Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürme kararını yorumladı. İşte patronların görüşleri;

YÜZDE 1'İN ALTINA İNMELİ

mahir_şaşmaz_pana_yapi

Faiz indirimin sektöre olumlu yansıyacağını söyleyen Pana Yapı İnşaat Grup Başkanı Mahir Şaşmaz "Bankalar da konut kredilerinde faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekmeleri durumunda inşaat piyasası oldukça hareketlenecektir. Beklentimiz bankaların en kısa sürede bu yönde pozisyon alarak lokomotif sektörlerden biri olan inşaat piyasasını desteklemeleridir." dedi.

DEVLET KONUT FAİZLERİNDE ÖZEL İNDİRİM SAĞLAMALI

Atakan Kulak_klk_yapi_

MB'nin faiz indirimi kararının piyasalar tarafından tahmin edilen bir karar olduğunu ifade eden Klk Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atakan Kulak, " Bundan sonra bankalar da özellikle kredi faiz oranlarını geri çekme yoluna gideceklerdir. Bu da banka kredisi kullanarak konut alma eğilimi içinde olanların gayrimenkule olan talebini artıracaktır. Ekonominin canlanması ve sektördeki yatırımların artması için bu kararın önemli olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan devletin konut alımında özellikle ilk defa konut alacaklar, asgari ücretle çalışanlar ve belli bir miktara kadar kredi kullanacaklar için teşvik niteliğinde konut faizlerinde özel indirimler sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Bu da pazara olumlu etki sağlayacaktır." diye konuştu.

SEKTÖR GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ HIZINI YAKALAYACAK

doğan_dağ_Dağ_Muh

Faiz oranlarının aşağı çekilmesinin piyasalara ve sektöre güven pompalayacağını belirten Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doğan Dağ, "Vatandaş bu güvenle yatırım kararlarını da netleştirmiş olur, faiz oranı ibresinin de aşağı yönde olduğu anlamına gelir. Sektörde geçmiş dönemlerde yaşadığımız hızları da yakalamış oluruz." dedi.

FAİZ İNDİRİMİNİ BEKLEYENLERİN TALEBİ HAREKETE GEÇER

İlyas Ayvacı_ doga_sehircilik

Hem sektörün hem de konut almak isteyenlerin indirim kararını uzun zamandır beklediğini söyleyen Doğa Şehircilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı, "Kredi maliyetlerinin ucuzlamasıyla şimdiye dek faiz indirimini gözleyenleri talebi harekete geçecek. Bu indirimle birlikte bankaların da kredi faiz oranlarını düşürmeye çalışacağını, bunun da piyasalara ve özellikle konut talebine olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz."

Kararın konut satışlarına kısa vadede yansıyacağını düşündüklerini söyleyen Ayvacı, "Mevduatta bekleyen hatırı sayılır bir birikimin olduğunu düşünüyoruz. Bankaları kredi faiziyle birlikte mevduat faizini de düşürmesi durumunda, bu birikimler konut yatırımına dönüşebilir. Bu da sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250’ye yakın sektörü de olumlu etkiler. Esasen günümüz şartlarında konut kredi faizlerinde oranın yüzde 1’in altı olması gerekmektedir." açıklamasında bulundu.

BEKLEYEN TALEP REALİZE OLACAK

????????????????????????????????????

İndirimin beklenen bir karar olduğunu belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "Dolar aniden 2.85'ten 2.81'e indi. Şimdi bankalar bir yandan mevduat faizlerini geri çekmeye çalışacak, bir yandan da bekleyen bir talep olan konut kredi faizlerini geri çekmeye çalışacaklar. Bu karar mutlaka konut talebine fayda sağlayacaktır. Bekleyen bir talep kısa sürede realize olacaktır. Tabii yüzde 1 ile 1.25'ler arasında değişen faizlerin, esas olması gereken rakam olan 0.70'ler civarına gelmesine daha bir süre var. Ancak bu günü bir başlangıç olarak görmek lazım." dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Evini dönüştürmek isteyenlere faizsiz kredi desteği verilecek

Evini dönüştürmek isteyenlere faizsiz kredi desteği verilecek

Kentsel dönüşüm yasasında yapılacak değişiklikler gündemdeki yerini korurken, evini dönüştürmek iste

21 Ağustos 2017


Konut sahibi olmak isteyenlere Kurban Bayramı fırsatı

Konut sahibi olmak isteyenlere Kurban Bayramı fırsatı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bazı inşaat firmaları tarafından ev sahibi olmak isteyenler için c

20 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat