• Emlak Haberleri
  • Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi İnşaatçıya Umut Oldu

Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi İnşaatçıya Umut Oldu

İnşaat sektörünün temsilcileri Tüik Mayıs ayı konut satış istatistikleri sonucunu değerlendirdi....

24 Haziran 2016
Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi İnşaatçıya Umut Oldu İnşaat sektörünün temsilcileri Tüik Mayıs ayı konut satış istatistikleri sonucunu değerlendirdi....

Tüik Mayıs ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Rapora göre Türkiye genelinde konut satışları geçen Mayıs ayına göre yüzde 6,4 artarak, 114 bin 800 oldu.

Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 638 konut satışı ve yüzde 18,8 payla başı çekiyor.

Peki inşaat sektörü satışlardaki bu ivmeyi devam ettirebilecek mi? İşte inşaat sektörünün önde gelen isimlerinin soruya yanıtı;


Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt
ARTIŞ SÜRECEK
“Türkiye genelinde konut satışları artarak devem ediyor. Özellikle Merkez Bankası'nın üst üste faiz indirimine gitmesi konut satışlarının artmasında etkisi olacağı kanaatindeyim. Faiz indirimi ile gelen banka kredilerinin düşmesinin yanında ayrıca firma bünyesinde gerçekleştirilen vadelendirme sistemi de konut satışların artmasında büyük rol oynadığını tekrar ifade etmek isterim. Önümüzdeki dönemde de konut satışlarındaki artışın süreceğini tahmin ediyoruz.”

Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli
MÜŞTERİ ŞİRKET BÜNYESİNDEKİ TAKSİTLENDİRMEYİ TERCİH EDİYOR
Alıcıların hala banka kredisi ile faiz almak istemediği gözleniyor. Çünkü ipotekli konut alımları konut satışları artsa da genel olarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.6 oranında düşmüş durumda. Yani Merkez Bankası faizleri indirse de düşen faizler birçok konut alıcısı için tam olarak konut kredi faizlerine yansımadığından konut alıcısı daha az banka kanalıyla borçlanmayı tercih etmiş. Genel eğilim konut üreticilerinin yaptıkları kampanyalardan yararlanmak ve şirketlerin kendi bünyesindeki taksitlendirmeleri tercih etmek yönünde olmuş. Önümüzdeki süreçte bu durumun bir miktar değişmesini öngörüyoruz. Düşen gecelik borçlanma faizlerinin daha fazla konut kredisine yansıması olası görünüyor.  

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar
KAMPANYALAR ERTELENEN TALEBİ HAREKETE GEÇİRDİ
Faizlerdeki düşüş eğilimi ve sonraki dönemde de düşeceğine yönelik sinyaller konut alıcısını harekete geçirdi. Satış ofislerimizden de konut satışlarının hareketlenmeye başladığını gözlemliyorduk.Yapılan kampanyalar ve sınırlı da olsa düşen konut kredi faizleri alım talebi olan ve talebi erteleyen kişileri harekete geçirdi. Genel beklentimiz satışa dönüşlerin daha da artacağı yönünde.


Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram
MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRİMİ KARARI HAREKET GETİRDİ
Geride bıraktığımız seçim günlerinin ardından hem iş dünyası hem de konut yatırımcıları, yeni kararlar almada sınırlı da olsa bir ertelemeye gitmişti. Ancak seçim günlerinin geride kalması ve özellikle Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararları konut satışlarının artmasına neden oldu. Ayrıca konut satışlarında ki bu artışın, sürekli kendini yenileyen gayrimenkul sektörünün gelişmesine de büyük katkı sağlamasını bekliyoruz.”


Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma
YABANCI VATANDAŞLIK BEKLİYOR
Mayıs ayı verilerinde en dikkat çekici veri yabancıya konut satışındaki azalış olarak özetlenebilir. Ancak yabancıya satış biz inşaat firmaları açısından olumsuz algı yaratmıyor. Çünkü biliyoruz ki yabancıda gayrimenkul alma iştahı hala canlı. Buna karşın gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık verilmesine yönelik ülkemizde birtakım çalışmalar var. Yabancı konut alıcısı bu şartların netleşmesini bekliyor. Bu nedenle konut alımı Mayısta yabancı açısından bir miktar düşse de yabancı ilgisi Türkiye'ye devam ediyor.

Cihan inşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır
YABANCILARIN KONUT ALIMINDAKİ AZALIŞI DÜŞÜŞ OLARAK GÖRMEMEK LAZIM
Sözkonusu artış sektörde yeni konutlara ilginin yoğun olduğunu gösteriyor. Yeni konuta talep artarken eski konutlarda ise ufak çaplı düşüş dikkat çekiyor. Bir önceki yılın aynı ayına göre ikinci elde satışlar yüzde 0,2 azalmış. Yabancı yatırımcıda da Mayıs ayı satışlarında bir önceki aya göre azalış yüzde 18.7. Bu durumu yabancıların Türkiye'den konut alırken vatandaşlık şartlarının belli olmamasına bağlayabiliriz. Bizden de konut almak isteyen ama yabancıya vatandaşlık şartlarını görmek istediği için alım talebini bekleten yabancı alıcılar var. Bu nedenle yabancıların konut alımlarındaki azalış aslında bir düşüş olarak yorumlanmamalı.

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan
2016 YATIRIM YILI OLACAK
Yatırımcı açısından konut, her zaman diğer yatırım araçlarına göre daha fazla getirisi olan güvenli bir limandır. Bunu bilen yatırımcı özellikle Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesiyle düşen konut kredilerinden yararlanarak parasını konuta yatırdı. Bu havanın önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz. 2016 yılında ivmenin büyüyerek devam ederek, yatırım yılı olmasını öngörüyoruz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Teknik Yapı Yücel Sitesi'nin dönüşüm çalışmalarını başlatıyor

Teknik Yapı Yücel Sitesi'nin dönüşüm çalışmalarını başlatıyor

Teknik Yapı Teknik Yapılar SAN. ve TİC. A.Ş.’nin Kartal ilçesinde inşa edeceği konut projesinin ÇED

26 Eylül 2017


Keleş Center Airport projesi Küçükçekmece'de yükseliyor

Keleş Center Airport projesi Küçükçekmece'de yükseliyor

Keleş Center Airport projesi, 360 bin TL'den başlayan fiyatlarıyla E-5 aksının önemli projeleri aras

25 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat